Kaszaki zazwyczaj nie są groźne, mają jednak tendencję do powstawania w widocznych miejscach oraz tam, gdzie ich obecność staje się przyczyną dyskomfortu. Niepozorny kaszak pod okiem może drażnić i irytować, z kolei liczne zmiany na twarzy mogą negatywnie wpłynąć na twój wygląd.
Prosaki a kaszaki – czym się różnią?
Bardzo łatwo jest pomylić kaszaki z prosakami. Jak je rozróżnić? Tu znajdziesz najważniejsze informacje na ten temat.
Prosaki i ich cechy charakterystyczne
Prosaki to częsty problem natury dermatologicznej, który może negatywnie wpłynąć na twój wygląd. Są to maleńkie podskórne guzki o białej lub żółtej barwie, które występują w większych grupach. Takie białe kropki na twarzy mogą pogorszyć wygląd twojej skóry, nie są jednak zagrożeniem dla twojego zdrowia.
Przyczyną ich powstawania są problemy z rogowaceniem mieszka włosowego, a w konsekwencji – z zatkanymi gruczołami łojowymi. Ponieważ sebum nie ma jak wydostać się na powierzchnię skóry, gromadzi się pod nią. Z czasem prosaki twardnieją, a niekiedy same znikają. Zazwyczaj jednak do walki z nimi trzeba wykorzystać albo kosmetyki złuszczające, albo peelingi.
Jak usuwa się prosaki?
Jeśli masz problemy skórne z prosakami, w walce o odzyskanie pięknego wyglądu skóry pomogą ci:
- kremy z kwasem migdałowym;
- kosmetyki z kwasami AHA i BHA;
- okłady z olejku herbacianego.
Dostępne są rozmaite profesjonalne zabiegi, wśród których dużą skutecznością wykazują się peelingi chemiczne oraz wymrażanie. Możesz też skorzystać z laserowego usuwania zmian oraz mikrodermabrazji.
Jak chronić się przed prosakami?
Jeśli nie chcesz mieć problemów z prosakami, pamiętaj o profilaktyce. Podobnie jak w przypadku kaszaków na twarzy, opiera się ona na kilku bardzo prostych zasadach. Unikaj ciężkich kosmetyków oraz staraj się każdego dnia dokładnie oczyszczać skórę.
Kiedy pojawiają się kaszaki i co warto o nich wiedzieć?
Ten problem dermatologiczny pojawia się dość często. Masz kaszaki na twarzy? Dostrzegasz takie zmiany na innych częściach swojego ciała? Sprawdź, na co musisz zwrócić uwagę, by utrzymać skórę w dobrej formie.
Jak wyglądają kaszaki?
Zwykle występują one pojedynczo i mogą osiągnąć spore rozmiary. Kaszak to cielista torbiel, którą wypełnia mieszanina łoju, keratyny oraz zrogowaciałego naskórka. To właśnie rozmiar i wygląd sprawiają, że kaszaki na twarzy stają się tak uciążliwym problemem, z którym wiele osób stara się skutecznie walczyć. Co można zrobić?
Jak powstają kaszaki na twarzy? Jak im zapobiegać?
Kaszaki na twarzy i innych częściach ciała powstają w dość charakterystyczny sposób. Wszystko zaczyna się w gruczołach łojowych, które mogą zostać zablokowane przez zrogowaciały naskórek lub złuszczające się komórki nabłonka. Skutkiem tego jest tworzenie się pod skórą torbieli, którą wypełnia łój. I choć zazwyczaj kaszaki mają barwę skóry, ich rozmiar oraz umiejscowienie mogą ci sprawić sporo problemów.
Jakie czynniki sprzyjają powstawaniu kaszaków na nosie i twarzy? To m.in.:
- drobne błędy popełniane podczas codziennej pielęgnacji;
- problemy związane z gospodarką hormonalną;
- zbyt długie przebywanie na silnym słońcu;
- czynniki genetyczne.
Najbardziej charakterystycznymi objawami kaszaków są:
- pojawiające się pod skórą wypukłości;
- ropne wycieki o żółtym zabarwieniu;
- zaczerwienienia;
- obrzęki.
Gdzie najczęściej powstają kaszaki?
Największym problemem estetycznym są kaszaki na twarzy. Często jednak nie ograniczają się one tylko do nosa, policzków czy czoła.Kaszaki bardzo lubią miejsca owłosione.Im więcej mieszków włosowych, tym lepiej dla nich.Efekt? Kaszaki znajdziesz nie tylko na twarzy, ale i na owłosionej skórze głowy czy na karku. Mogą się one pojawić również plecach oraz klatce piersiowej, na brzegach powiek oraz w miejscach intymnych.
Czy kaszaki są niebezpieczne?
Kaszaki zwykle nie są groźne, nie można ich jednak całkowicie zignorować. Zdarza się, że dochodzi do powikłań, a to oznacza ryzyko pojawienia się stanów zapalnych. Co wtedy?
Gdy w kaszaku rozwija się infekcja, pojawiają się charakterystyczne objawy. Jest to przede wszystkim opuchlizna, w pokonaniu której pomogą ci odpowiednio dobrane środki przeciwzapalne.
Kaszak na twarzy lub w innej części ciała może też pęknąć, a to oznacza spore ryzyko zakażenia. W takim przypadku niezbędny jest kontakt z chirurgiem i rozpoczęcie leczenia ambulatoryjnego. Z tego powodu warto wiedzieć, jak pozbyć się kaszaków znajdujących się w miejscach narażonych na podrażnienia.
Czym można chronić się przed kaszakami?
Jeśli nie chcesz, by kaszak na policzku lub nosie szpecił twoją twarz, zadbaj o to, by zminimalizować ryzyko pojawienia się takiego problemu. Unikaj urazów i otarć skóry, które mogą przyczynić się do pojawienia takich zmian. Staraj się też odpowiednio pielęgnować skórę.
Chcesz uniknąć kaszaków na twarzy? Odstaw na bok te kremy, w których pojawiają się zapychające skórę silikony oraz oleje. Im lżejsze kosmetyki nałożysz na twarz, tym lepiej.
Jak usunąć kaszaka za pomocą zabiegu?
Wyświetl ten post na Instagramie
Post udostępniony przez Salony kosmetyki laserowej 🇵🇱 (@laserdeluxpolska)
Wiesz już, jak powstaje kaszak. Jak się pozbyć takiej zmiany, gdy już za późno na profilaktykę? Oto kilka sprawdzonych sposobów.
Jak pozbyć się kaszaków za pomocą zabiegu?
Kaszaki na twarzy możesz usunąć za pomocą takich zabiegów, jak:
- iniekcja – zastrzyk polegający na podskórnym podaniu preparatu, który pomaga zlikwidować kaszaka;
- drenaż – zabieg wykonywany w celu usunięcia zawartości torbieli;
- krioterapia – kaszak jest zamrażany za pomocą ciekłego azotu o temperaturze -196°C; tak niska temperatura sprawia, że zmiana zostaje uszkodzona i sama odpada;
- laser – zabieg polegający na usunięciu kaszaka za pomocą wiązki laserowej;
- radiotermoliza – metoda usuwania cyst i kaszaków, w której główną rolę odgrywają fale radiowe.
Zdarza się też, że kaszaki usuwane są w metodami chirurgicznymi. Jak usunąć kaszaki z twarzy w ten sposób? Poprzez nacięcie zmiany i pozbycie się jej zawartości z całą otoczką. Ponieważ zabieg wymaga użycia skalpela, podczas jego wykonywania stosowane jest znieczulenie miejscowe.
Usuwanie kaszaka w domu – domowe sposoby i ich skuteczność
Jeśli zastanawiasz się, jak usunąć kaszaka domowym sposobem, w sieci znajdziesz wiele porad. Do najczęstszych metod zalicza się smarowanie kaszaków takimi produktami jak:
- maść cynkowa;
- maść ze skrzypu polnego;
- ocet jabłkowy;
- aloes;
- olej rycynowy;
- mniszek lekarski;
- pasta z miodu i banana.
Okłady z octu jabłkowego na kaszaki na twarzy
Do najskuteczniejszych metod usuwania kaszaków na twarzy zaliczają się okłady z octu jabłkowego. Ocet, który od pewnego czasu cieszy się wielkim powodzeniem jako naturalny kosmetyk i składnik zdrowej diety, wyróżnia się swoimi antybakteryjnymi właściwościami. Jak się pozbyć kaszaków przy jego wsparciu? Wystarczy, że niewielką ilość octu wetrzesz w kaszaka i zakleisz gazą. Po kilku dniach zmiana zniknie lub stanie się prawie niewidoczna.
Miód i banan – niezwykły duet na kaszaki na twarzy
Jeśli zależy ci na tym, aby z twojej twarzy zniknął kaszak, domowe sposoby obejmują też wykorzystanie banana i miodu. Pasta z tych dwóch składników to kolejna prosta metoda na te zmiany. Z powodzeniem możesz korzystać w niej w domowym zaciszu. Pastę wystarczy nałożyć na kaszaka, a zabieg powtarzać tak długo, aż zniknie on z twojej twarzy.
Aloes – jak możesz go wykorzystać w przypadku kaszaków?
Aloes świetnie sprawdza się tam, gdzie głównym problemem jest podrażniona skóra. Może się również okazać twoim sojusznikiem w chwili, gdy trzeba będzie usunąć kaszaki.Jak to zrobić? Masz dwie możliwości – możesz pić sok aloesowy lub też smarować zmiany żelem z aloesu.
Odkryj moc mniszku lekarskiego
Jeśli chcesz w naturalny sposób pokonać kaszaki na twarzy, przygotuj miksturę z mniszka lekarskiego. Regularne picie naparu ze sproszkowanego mniszka pomoże ci rozprawić się z bakteriami, a jednocześnie zmniejszy problemy związane z nadmierną produkcją sebum.
Kaszaki na twarzy – nigdy ich nie wyciskaj!
Popularne jest wyciskanie lub nakłuwanie kaszaków, musisz jednak pamiętać, że ta metoda wiąże się ze sporym ryzykiem. Możesz w ten sposób doprowadzić do rozwoju stanu zapalnego, a tym samym – poważnych problemów ze skórą. Takie sposoby pozostaw specjalistom.
Kaszaki na twarzy nie muszą spędzać ci snu z powiek. Jest wiele metod, dzięki którym możesz się szybko i skutecznie rozprawić z tym problemem. Im wcześniej nauczysz się z nich korzystać, tym lepiej dla ciebie i twojej skóry.