Jeżeli zauważyłeś u siebie lub swojego dziecka malutkie guzki na skórze, są to prawdopodobnie prosaki. Mają przeważnie kilka milimetrów średnicy, są lekko wypukłe, a barwę mają białą, żółtą bądź kremową. Z daleka są całkiem niewidoczne, lecz są wyczuwalne pod palcami i wyraźnie widać je z bliska. Prosaczki u niemowląt i podobne krostki u ludzi starszych są dość często spotykane. Bez obaw – prosaki pod oczami ani w żadnym innym miejscu na ciele nie stanowią zagrożenia dla zdrowia.
Czym są prosaki?
Zjawisko znane potocznie jako prosaki pojawia się w rezultacie zrogowacenia mieszka włosowego. Gruczoły łojowe na skórze się zapychają i w danym miejscu gromadzi się duża ilość sebum bez ujścia na zewnątrz. Wówczas powstają twarde krostki. Nie da się ich wycisnąć ani zetrzeć. Prosaki charakteryzują się gęstym rozmieszczeniem – występują w ciasnych lub obszernych grupkach na niewielkim obszarze skóry.
Czy prosaki są niebezpieczne dla zdrowia?
Na szczęście prosaki tylko nieładnie wyglądają. Nie powodują one uczucia swędzenia ani bólu. Dokładne powody powstawania tego zjawiska niestety nie są nam znane. Najczęściej przyczyny przypisuje się zmianom hormonalnym, infekcjom wirusowym i bakteryjnym oraz wrodzonym predyspozycjom (uwarunkowaniu genetycznemu). Prosaki na twarzy, w miejscach intymnych i innych newralgicznych obszarach występują przeważnie wśród osób z cerą tłustą i mieszaną – szczególnie podatnych na wypryski, zaskórniki i prosaki.
Gdzie pojawiają się prosaki?
Prosaki na twarzy pojawiają się dość często, zarówno wśród małych dzieci, jak i dorosłych. Najczęściej widoczne są na czole, nosie i skroniach. Możesz u siebie zaobserwować też prosaki pod oczami. Mimo że jest to bardziej delikatna okolica, wcale nie są one groźniejsze. Niepokojąco mogą wyglądać też prosaki na mosznie i w innych miejscach intymnych. Nie musisz się jednak niczego obawiać. Jest to dolegliwość jedynie kosmetyczna. Możesz oczywiście udać się do lekarza, jeżeli prosaki są dla ciebie mocno uciążliwe lub gdy pojawiają się w bardzo dużej ilości.
Prosaki na ustach
Prosaki na ustach są zjawiskiem dość rzadko spotykanym. Gruczoły łojowe w tym miejscu nie są zwykle zbyt aktywne. Prosaki w tym obszarze są wyjątkowo nieestetyczne i niewygodne. Najczęściej powstają w wyniku zmian hormonalnych lub po prostu na skutek uwarunkowania genetycznego. Aby usunąć prosaki na ustach, wykonuj delikatne złuszczanie i oczyszczanie. Postępuj ostrożnie, aby nie uszkodzić dodatkowo tej wrażliwej skóry.
Prosaki i kaszaki na powiece
Tego typu prosaki należą do najbardziej niepokojącego rodzaju. Nie zabieraj się za usuwanie prosaków z powiek i okolic oczu samodzielnie. Prosak na powiece wymaga przeważnie wizyty u okulisty. Lekarz wyspecjalizowany w tej dziedzinie pomoże ci zdiagnozować problem dermatologiczny i skutecznie usunąć prosaki pod oczami.
Prosaki a kaszaki pod oczami
Czym różnią się kaszaki pod oczami od omawianych przez nas prosaków? Te dwa rodzaje zmian skórnych są często niesłusznie mylone. W rzeczywistości są to dwie różne rzeczy. Prosaki są zdecydowanie mniejsze. Kaszaki przypominają raczej ropne krosty – są zdecydowanie bardziej widoczne i rzadziej rozmieszczone.
Prosaki na penisie
Prosaki na mosznie i penisie nie są wcale zaraźliwe, choć mogą na takie wyglądać. Jeśli zauważysz u siebie drobne krostki w okolicach intymnych, warto jednak udać się do lekarza po diagnostykę. Prosaki na penisie nie są wcale groźnym zjawiskiem. Nie utrudniają stosunku ani normalnego funkcjonowania. Łatwo je jednak pomylić z mięczakiem zakaźnym – wirusem, który łatwo się rozprzestrzenia.
Prosaki na wargach sromowych
Podobnie jak w powyższym przypadku, prosaki na wargach sromowych przeważnie nie są powodem do obaw. Są bezbolesne i nie swędzą. Prosaki w miejscach intymnych wyglądają jednak dość nieestetycznie. Jeśli ci przeszkadzają, warto zainwestować w apteczną maść na prosaki przystosowaną do użytku w miejscach intymnych.
Prosaki u noworodków
Prosaki u noworodka są dość częstym zjawiskiem. Jeśli zaobserwujesz je u swojego dziecka, przeważnie nie musisz się niczego obawiać. Prosaki powstają u małych dzieci, ponieważ ich gruczoły łojowe nie są jeszcze w pełni ukształtowane. W związku z tym wytwarzany łój łatwo i często zagnieżdża się pod skórą.
Jak pozbyć się prosaków?
Prosaki u niemowlaka i osoby dorosłej powinny zniknąć samoczynnie po upływie kilku dni lub tygodni. Prosaki pękają i wypływa z nich nagromadzona wydzielina. Jeżeli krostki są jednak dość duże i nie znikają samoczynnie, lekarz może zalecić ci leczenie.
Usuwanie prosaków może odbyć się kilkoma różnymi metodami. Najczęściej polega to na nakłuwaniu grudki cienką, sterylną igłą. W efekcie zawartość może wydostać się na zewnątrz, a skóra powraca do normalnego wyglądu. Nie podejmuj się takiego zabiegu w domu – możesz doprowadzić do zakażenia i powstania w tym miejscu blizny.
Profesjonalne zabiegi na usunięcie prosaków
Usuwanie prosaków może odbyć się także następującymi sposobami:
- elektrokoagulacja – terapia prądem o wysokiej częstotliwości;
- laseroterapia, czyli naświetlanie skóry – zabieg laserem jest najskuteczniejszy, lecz jednocześnie najdroższy;
- krioterapia – potraktowanie prosaków bardzo niską temperaturą;
- mikrodermabrazja i silne peelingi chemiczne – złuszczają naskórek, poprawiają krążenie i regulują wytwarzanie sebum przez gruczoły łojowe. Takie zabiegi przeprowadzone w specjalistycznym salonie kosmetycznym znacznie poprawią kondycję twojej skóry.
Usuwanie prosaków domowymi sposobami
Lekarze nie zalecają podejmować się takiego działania na własną rękę. Jeżeli chcesz przeciwdziałać powstawaniu prosaków, dbaj o prawidłową higienę i pielęgnację skóry. Regularnie złuszczaj naskórek i nie stosuj zbyt często przesadnie tłustych kremów. Możesz też stosować okłady z olejku z drzewa herbacianego na zmienione obszary skóry. Dobrze sprawdzi się też olej rycynowy, który reguluje wydzielanie łoju i działa antybakteryjnie. Ewentualnie zastąp go specjalistyczną maścią na prosaki – twój lekarz lub farmaceuta doradzi ci, który produkt będzie dla ciebie najbardziej skuteczny.
Nieprawidłowe traktowanie prosaków może być groźniejsze dla twojego zdrowia niż same krostki. Uważaj, aby nie uszkodzić niepotrzebnie skóry i nie spowodować żadnych infekcji. Trzymaj się jak najmniej inwazyjnych metod usuwania prosaków lub udaj się do dermatologa, który ci z nimi pomoże.
Nawet pomimo adekwatnego leczenia prosaki mogą samoistnie powracać. Stosując odpowiednią profilaktykę i pielęgnację twarzy, znacznie ograniczysz ich występowanie. Jednak osoby genetycznie podatne na tego typu zmiany skórne są narażone na częste pojawianie się prosaków. W takim przypadku prosaki na twarzy lub w innych miejscach na ciele będą niestety często nawracać. Dolegliwość ta powinna ustąpić wraz z wiekiem. Jeżeli w twoim przypadku nieestetyczne zmiany nie znikają lub pojawiają się wyjątkowo często, skonsultuj się z lekarzem.