Żel aloesowy przygotowany jest z miąższu aloesowego. Najskuteczniejsze są te kosmetyki, które zawierają wysoki procent ekstraktu z aloesu. Jakie są właściwości aloesu i pozyskiwanego z niego żelu?
Żel aloesowy – właściwości
Aloes zwyczajny (aloe vera) jest byliną pochodzącą z rejonów Azji Mniejszej i Afryki. Surowcem kosmetycznym są liście, a konkretnie – znajdujący się w ich środku galaretowaty miąższ. Składa się on w wody i około 270 substancji biologicznie aktywnych. Miąższ bogaty jest między innymi w witaminę E, A, C oraz witaminy z grupy B. Oprócz tego jest cennym źródłem fosforu, miedzi, siarki, magnezu i potasu. Żel aloesowy pozyskiwany z miąższu wykazuje właściwości bakteriobójcze i wspomagające regenerację.
W medycynie naturalnej aloes wykorzystywany był do leczenia poparzeń skóry, ran i trądziku. Dzięki swoim właściwościom regenerującym, nawilżającym i łagodzącym może być stosowany w szerokim zakresie, także na włosy.
Aloes w żelu na skórę
Podrażnienia, trądzik czy blizny to problemy, z którymi się zmagasz? Aloes w żelu będzie najlepszym wyborem w takiej sytuacji. Dzięki łagodzącym i przeciwbakteryjnym właściwościom sprawdza się w pielęgnacji problematycznej cery. Przy tym nie przesusza jak wiele kosmetyków, ale nawilża i pielęgnuje.
Żel z aloesu może być spokojnie stosowany jako wspomaganie leczenia łuszczycy, egzemy i innych chorób skóry. Po nałożeniu zapewnia ukojenie, które przynosi znaczną ulgę podrażnionej skórze. Możesz spokojnie nakładać aloes na skórę twarzy i na całe ciało. Może być nakładany bezpośrednio po depilacji – złagodzi podrażnienia i wspomoże regenerację skóry.
Miąższ aloesowy ma właściwości rozjaśniające, regularnie nakładany na blizny czy rozstępy pomoże je rozjaśnić. Możesz stosować go punktowo i nakładać na całą powierzchnię.
Żel aloesowy po opalaniu
Zbyt długie przebywanie na słońcu sprawiło, że twoja skóra jest zaczerwieniona i podrażniona? Aloes jest doskonałym rozwiązaniem w takiej sytuacji! Podobnie jak D-pantenol, łagodzi spaloną na słońcu skórę, chłodzi i wspomaga regenerację. Z powodzeniem może być stosowany także wtedy, kiedy oparzysz skórę gorącymi przedmiotami. Na miejsce oparzenia wystarczy nałożyć grubą warstwę żelu i powtarzać nakładanie regularnie do czasu zagojenia, ulgę odczujesz natychmiast.
Jak stosować aloes na skórę?
Aloes na skórę najwygodniej stosować w formie żelu. Bez problemów zakupić go można w większości drogerii i aptek. Konsystencja żelu jest niezwykle wygodna w stosowaniu, a kosmetyk szybko się wchłania. Jak nakładać żel z aloesem? Można stosować go samodzielnie, jak i w połączeniu z innymi kosmetykami.
Żel aloesowy nakładany solo sprawdzi się szczególnie przy tłustej cerze, ma on właściwości ściągające i domyka pory. Jeśli twoja skóra jest bardzo sucha, to samodzielne stosowanie żelu z aloesu może ściągnąć ją jeszcze bardziej. W takiej sytuacji najlepiej połączyć go z kremem, który stosujesz na co dzień, albo z ulubionym olejkiem do pielęgnacji cery.
Żel aloesowy na włosy
Nawilżające i regenerujące właściwości żelu z aloesu sprawdzą się także na włosach i skórze głowy. Na jakie problemy warto go stosować? Aloes sprawdzi się na takie problemy, jak:
- łupież,
- swędząca skóra głowy,
- podrażnienia skóry głowy,
- nadmierne elektryzowanie się włosów,
- wypadanie,
- suche, puszące się włosy,
- zniszczenia włosów spowodowane działaniem słońca czy mrozu,
- plączące się włosy.
Przy stosowaniu żelu aloesowego na całą długość włosów należy pamiętać o tym, że jest on silnym humektantem. Co to znaczy? Że jego działanie opiera się na zatrzymywaniu wilgoci i absorbowaniu jej z otoczenia. W zależności od tego, jaki jest stan twoich włosów, użycie samego żelu bez dodatków może skończyć się ich mocnym spuszeniem. Aby tego uniknąć, żel aloesowy stosuje się w połączeniu z olejami lub innymi składnikami.
Jak stosować żel aloesowy na włosy? Sprawdzone przepisy!
Najlepszą metodą nakładania aloesu na włosy jest połączenie go z wybranym olejem roślinnym. Użyć możesz dowolnego oleju do pielęgnacji włosów, na przykład oliwy z oliwek, oleju rycynowego, migdałowego czy makadamia.
Olej wymieszaj w równych proporcjach z aloesem, na średniej długości włosy wystarczy łyżka oleju i łyżka żelu z aloesu. Mieszankę nałóż na całą długość włosów, wmasuj ją także w skórę głowy. Pozostaw na głowie przez 30–60 minut, a następnie zmyj ciepłą wodą i ulubionym szamponem.
Możesz też przygotować domową maseczkę na włosy z aloesem. Do przygotowania maseczki wystarczą 3 łyżki aloesu i 3 łyżki płynnego miodu. Zmieszaj składniki dokładnie i nałóż na umyte włosy. Spłucz letnią wodą po około 15–20 minutach od nałożenia. W efekcie włosy są miękkie, lśniące i doskonale nawilżone. Żel aloesowy jest produktem, który zdecydowanie powinien znaleźć się w twojej kosmetyczce! Nawilża, regeneruje i koi podrażnioną skórę, sprawdzi się praktycznie w każdej sytuacji. Stosować można go także na włosy!