Witamina C odgrywa bardzo ważną rolę w zdrowej diecie. Ma ona ogromny wpływ na układ immunologiczny, wspiera układ nerwowy, a jednocześnie chroni przed wolnymi rodnikami. Co warto wiedzieć na temat kosmetycznych właściwości kwasu askorbinowego?
Witamina C i jej kosmetyczne właściwości
Kremy z witaminą C od lat cieszą się dużym powodzeniem, co nie powinno dziwić. Kwas askorbinowy w kosmetykach odgrywa bardzo ważną rolę. Dzięki niemu utrzymanie skóry w dobrym stanie jest łatwiejsze. Co warto wiedzieć na temat kosmetycznych właściwości witaminy C?
Kremy z witaminą C, czyli witaminą młodości
Po krem z witaminą C chętnie sięgają osoby pragnące spowolnić proces starzenia się. Czy słusznie? Tak! Kwas askorbinowy znany jest ze swojej skuteczności w walce z wolnymi rodnikami, które są jedną z głównych przyczyn problemów z przedwczesnym starzeniem się. Substancja ta:
- aktywuje witaminę E, dzięki której można skutecznie spowolnić proces starzenia się skóry i zapewnić jej lepszą formę;
- przyspiesza syntezę kolagenu, który ma istotny wpływ na jędrność i elastyczność skóry;
- zwiększa gęstość skóry właściwej.
Kosmetyki z witaminą C kontra stany zapalne
Często dokuczają ci problemy ze stanami zapalnymi skóry? Jeśli tak, maść lub krem z witaminą C będą dla ciebie dobrym rozwiązaniem. Kwas askorbinowy znany jest ze swoich przeciwzapalnych właściwości, dzięki czemu pomoże ci przy problemach z trądzikiem różowatym, atopowym zapaleniem skóry oraz łuszczycą.
Krem z wit. C w walce z przebarwieniami
Krem z witaminą C może okazać się rewelacyjnym sojusznikiem dla tych osób, które zmagają się z przebarwieniami skóry. Kwas askorbinowy nie tylko rozjaśnia przebarwienia, ale hamuje produkcję melaniny. Dzięki temu twoja skóra jest nie tylko zdrowa, ale i odpowiednio rozjaśniona.
Mocne naczynka krwionośne – maść z witaminą C!
Witamina C dość często pojawia się w kosmetykach przeznaczonych do cery naczynkowej. Dlaczego? Bo dzięki niej zwiększa się odporność naczyń włosowatych – stają się one mocniejsze, a problemy z ich kruchością i pękaniem zmniejszają się.
Krem z wit. C a ochrona przed promieniowaniem UV
Ochrona przed promieniowaniem UV przyda ci się bez względu na porę roku i pogodę. Im silniejsze promieniowanie, tym szybciej starzeje się twoja skóra. Sięganie latem po krem z witaminą C wymaga stosowania filtrów przeciwsłonecznych, ale to podstawa wakacyjnej pielęgnacji. I w pozostałych miesiącach warto sięgać po taki duet. Dlaczego? Bo na promieniowanie narażasz się nie tylko podczas opalania, ale i w chwili, gdy sporo czasu spędzasz przed komputerem lub telewizorem.
Jakie rodzaje witaminy C znajdziesz w kosmetykach?
Jak wybrać dobry krem z witaminą C? Przede wszystkim znajdując taki kosmetyk, w którym znajduje się najlepszy dla ciebie rodzaj tej substancji.
Czysty kwas L-askorbinowy – krem z wit. C
Ta forma witaminy C często pojawia się w kremach do pielęgnacji cery tłustej. Docenisz ją również w chwili, gdy masz problemy z przebarwieniami. Unikaj takiego kwasu w chwili, gdy masz wrażliwą i skłonną do podrażnień cerę.
Witamina C – kosmetyki z jej pochodną
Krem z witaminą C może zawierać czysty kwas L-askorbinowy lub pochodne witaminy C. Są to m.in.:
- tetraizopalmitynian askorbylu – najnowocześniejsza forma witaminy C, która szybko przenika w głąb skóry, a jednocześnie nie naraża jej na podrażnienia;
- glukozyd askorbylu – działa jak kwas L-askorbinowy, jest jednak znacznie łagodniejszy;
- sól magnezowa fosforanu askorbylu – zapobiega ostudzie, mogą z niej korzystać osoby z wrażliwą cerą;
- sól sodowa fosforanu askorbylu – łagodna i skuteczna substancja, znana ze skuteczności w walce z bakteriami i trądzikiem.
Dla kogo kosmetyki z witaminą C będą najlepszym rozwiązaniem?
Krem z witaminą C to uniwersalny kosmetyk, z którego możesz korzystać bez względu na wiek oraz rodzaj cery. Teoretycznie jest to środek dla każdego. W rzeczywistości są osoby, w przypadku których zalecana jest ostrożność.
Kiedy warto sięgnąć po kosmetyki z witaminą C?
Kosmetyki z witaminą C sprawdzą się w wielu sytuacjach. Korzystać może z nich każdy, choć – ze względu na ich kosmetyczne właściwości – najczęściej sięgają po nie osoby z cerą naczynkową oraz dojrzałą, skłonną do zmarszczek. Walka z przebarwieniami, chęć pokonania stresu antyoksydacyjnego lub zapewnienia sobie ochrony przed promieniowaniem – oto kolejne sytuacje, w których warto sięgnąć po krem z witaminą C.
Krem z wit. C – kiedy zachować ostrożność?
Kosmetyczne właściwości witaminy C nie budzą wątpliwości, jednak nie każdy może bezpiecznie korzystać z kremów z takim dodatkiem. Ostrożność powinny zachować osoby mające bardzo wrażliwą skórę, u których czasem dochodzi do podrażnień. Z preparatami zawierającymi taką substancję ostrożnie powinni obchodzić się również alergicy. Chcesz mieć pewność, że witamina C nie podrażni twojej skóry? Zacznij od tych kosmetyków, w których stężenie tej substancji jest dość niskie.
Witamina C – kosmetyki a inne substancje aktywne
Z czym łączyć witaminę C, a jakich zestawień unikać? Na to pytanie znajdziesz wiele odpowiedzi. Najwięcej kontrowersji wzbudza łączenie witaminy C z niacynamidem (wit. B3), gdyż każda z tych substancji wymaga innego pH, by skutecznie oddziaływać na skórę. Wiadomo też, że duet taki może w niektórych przypadkach prowadzić do powstania zaczerwienienia.
Bardzo korzystnym dla twojej skóry zestawieniem może się z kolei okazać połączenie witaminy C z resweratrolem, dzięki któremu kwas askorbinowy (znany z dość ograniczonej trwałości) nie ulega utlenieniu.
Witamina C – kosmetyki, na które warto postawić
W jakich kosmetykach znajdziesz spore ilości witaminy C? W jaki sposób możesz z nich korzystać podczas codziennej pielęgnacji?
Jakie składniki może dodatkowo zawierać krem do twarzy z witaminą C?
Witamina C bardzo często pojawia się, zwłaszcza w kremach do twarzy, w towarzystwie innych substancji aktywnych. Na które z nich warto postawić? Oto kilka składników, które często są stosowane w kremach zawierających kwas askorbinowy:
- witamina E – znana jako „witamina młodości”, chroni przed wolnymi rodnikami i spowalnia proces starzenia się skóry;
- resweratrol – znajdujący się m.in. w skórkach winogron przeciwutleniacz, działa przeciwzapalnie i rozjaśniająco;
- lecytyna – pielęgnuje i wygładza zmarszczki, korzystnie wpływa na suchą skórę;
- kwas ferulowy – chroni skórę przed negatywnymi skutkami promieniowania słonecznego i zapobiega przebarwieniom;
- wyciąg z nagietka – przyspiesza proces regeneracji naskórka, pomaga w pielęgnacji skóry wysuszonej i łuszczącej się;
- alantoina – pochodna kwasu moczowego, łagodzi podrażnienia i chroni przed stanami zapalnymi;
- wyciąg z bzu czarnego – oczyszcza skórę i poprawia jej ukrwienie, łagodzi podrażnienia i ułatwia walkę z trądzikiem;
- oliwa z oliwek – odżywia i nawilża, wspiera proces regeneracji skóry i pomaga jej utrzymać młody wygląd;
- wyciąg z zielonej herbaty – ułatwia pielęgnację cery zanieczyszczonej, suchej oraz trądzikowej, oczyszcza i łagodzi podrażnienia.
Jak działa maść z witaminą C?
Witamina C pojawia się też w maściach, stosowanych w leczeniu dolegliwości dermatologicznych. Jest obecna m.in. w maściach stosowanych przy opryszczce, w których często łączy się z cynkiem oraz ziołowymi wyciągami. Kwas askorbinowy pojawia się też w kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji okolic nosa, które z powodu problemów z katarem mogą wymagać dodatkowego nawilżenia. I tu dobre efekty daje połączenie witaminy C z cynkiem, dzięki czemu mocniejsza staje się nie tylko skóra, ale i naczynia krwionośne.
Witamina C – ranking kremów z jej udziałem
Wybór kosmetyków z kwasem askorbinowym jako jednym z głównych składników jest coraz szerszy. Chcesz wybrać najlepszy dla siebie krem z wit C? Ranking przedstawia produkty, które cieszą się najlepszymi opiniami.
Na liście kremów z witaminą C wysoką pozycję zajmują m.in.:
- Hydra-Creme z pomarańczą (Embryolisse);
- Vitalizing (Casmara);
- Hydrating Repair Creme 20% (Image Skincare);
- Vitamin C Serum (Organic Series).
Krem z witaminą C jest jednym z tych kosmetyków, które warto mieć pod ręką. Odpowiednio dobrany, ochroni twoją skórę przed szkodliwym wpływem środowiska,a jednocześnie zapewni jej młody i zdrowy wygląd.