Popularność olejków eterycznych w branży kosmetycznej jest bardzo duża. Same substancje są wykorzystywane do produkcji różnych kosmetyków od wielu lat. Świadomość ich skutecznego i wszechstronnego działania, ciekawe aromaty i łatwy sposób aplikacji sprawiły, że wielu konsumentów poświęca im coraz większą uwagę. Olejek geraniowy znany jest ze swojego oryginalnego, nieco słodkiego zapachu. Poznaj jego działanie, które nie dotyczy tylko pielęgnacji twarzy. Czy każda osoba może z niego skorzystać? Zapraszamy do naszego artykułu!
Olejek geraniowy – co to jest?
Olejek geraniowy należy do grupy związków nazywanych olejkami eterycznymi. Są to substancje wykorzystywane w wielu branżach m.in. farmacji czy właśnie kosmetyce. Olejek eteryczny geraniowy pozyskuje się z egzotycznych odmian tej rośliny. Ma on w swoim składzie związki, które odpowiadają za jego działanie. Są to przede wszystkim:
Jak zrobić olejek z geranium?
Na skalę przemysłową olejek eteryczny z geranium otrzymuje się w wyniku procesu destylacji. Powstaje z pomocą pary wodnej, która oddziałuje na kwiaty i liście specjalnych odmian pelargonii. Końcowy produkt jest delikatnie żółty, czasami bezbarwny. Ma intensywną, kwiatową nutę zapachową, nieco porównywalną do różanej. Co ciekawe, olejek eteryczny jest częstym produktem ubocznym podczas produkcji popularnych hydrolatów do pielęgnacji twarzy.
Olejek geraniowy – właściwości kosmetyczne
Olejek geraniowy kusi w kosmetykach nie tylko swoim zapachem, ale także skutecznym działaniem. Można go znaleźć już w gotowych produktach lub wzbogacić nim te, które stoją od dawna nieużywane. Jakie działanie przypisuje się olejkowi z geranium? Są to właściwości:
- przeciwbakteryjne i przeciwzapalne;
- antygrzybiczne;
- przyspieszające gojenie ran i owrzodzeń;
- wykazujące przyspieszoną regenerację skóry;
- gojące na zmiany typu odmrożenia;
- przeciwtrądzikowe;
- antyoksydacyjne;
- opóźniające efekty starzenia się skóry, zwłaszcza w okresie menopauzy;
- ujędrniające.
Olejkowi geraniowemu przypisuje się silne właściwości antyoksydacyjne. Sprawdzi się zatem na skórze dojrzałej, ale także młodzieńczej, skłonnej do zmian trądzikowych. Wolne rodniki przyczyniają się m.in. do stanów zapalnych skóry różnego pochodzenia oraz powstawania zmarszczek. Obniżają jej odporność i sprawiają, że staje się podatna na działanie czynników zewnętrznych.
Inne właściwości olejku z geranium
Wspominając o pielęgnacji z wykorzystaniem olejku geraniowego, nie możemy nie wspomnieć o innych właściwościach prozdrowotnych tej substancji. Można z niej korzystać równocześnie np. podczas relaksującej kąpieli połączonej z aromaterapią. Produkt ten słynie przede wszystkim z:
- pozytywnego wpływu na układ nerwowy;
- stymulowania estrogenów do pracy;
- wspomagania walki z niepłodnością;
- zmniejszania niekomfortowych objawów menopauzy;
- poprawiania nastroju i ułatwiania relaksacji;
- wspierania wyciszenia i opanowania emocji.
Olejek geraniowy a kleszcze
W wielu źródłach mówi się także o działaniu olejku geraniowym przeciwko kleszczom. W celu jego zastosowania należy stworzyć samodzielnie specjalny płyn. W jego skład wchodzi głównie woda destylowana oraz niewielka ilość wódki zmieszane z kilkoma kroplami olejku.
Olejek z geranium – dla kogo?
Olejek z geranium musi odpowiadać przede wszystkim na potrzeby skóry. Osoby, które powinny wziąć go pod uwagę w codziennej pielęgnacji to te, które zmagają się z:
- trądzikiem i tłustą skórą;
- oznakami starzenia takimi jak zmarszczki, wiotkość skóry;
- liszajem;
- egzemą;
- bliznami;
- zmianami zapalnymi.
Olejek geraniowy – przeciwwskazania
Nie każdy może korzystać z działania, jakie oferuje olejek eteryczny geraniowy. Nie powinny po niego sięgać osoby ze skórą nadwrażliwą, skłonną do alergii. Wiedz, że olejki eteryczne należą do silnych alergenów – ten także.
Stosowanie olejków w trakcie ciąży i laktacja jest tematem kontrowersyjnym. Z reguły nie zaleca się używania olejku geraniowego w tym czasie. Ma zdolność do przenikania przez skórę i może podrażniać.
Olejek geraniowy – zastosowanie
W pielęgnacji skóry można go wykorzystać na kilka sposobów. Samodzielnie warto go dodać do relaksujących kąpieli czy olejków do masażu np. antycellulitowych. Kropla olejku geraniowego dodana do odżywki na włosy nada im blask i zdrowy wygląd. Wzbogacaj nim różnego rodzaju domowe peelingi cukrowe i maski do twarzy. Substancję tę możesz spotkać także w wielu kosmetykach na półkach w drogerii. Są to przede wszystkim:
- perfumy i dezodoranty;
- kremy do twarzy różnego rodzaju;
- peelingi do twarzy i ciała;
- kremy do dłoni;
- produkty do pielęgnacji włosów.
Gdzie kupić olejek geraniowy?
Olejek eteryczny geraniowy powinien zawsze pochodzić ze sprawdzonego źródła. Tym, co może cię nakierować na oryginalność produktu, jest jego skład. Inny niż ten podany powyżej powinien wzbudzić twoją czujność. Olejek z geranium bez problemu kupisz w aptece czy sklepie ekologicznym.
Olejek z geranium – cena
Ceny olejków eterycznych bywają bardzo zróżnicowane. Ten z geranium nie należy do najdroższych. Dobrej jakości produkt kupisz już za ok. 20 zł. Wyższe ceny mają najczęściej związek z ekologicznymi uprawami czy po prostu renomą samego producenta. Wiesz już wszystko o olejku z geranium – jak zrobić kosmetyki z jego dodatkiem i jak go używać. Niezaprzeczalnie jest on skutecznym produktem uzupełniającym pielęgnację. Docenią go przede wszystkim zwolennicy tej naturalnej, ekologicznej dbałości o skórę. Pamiętaj, aby zawsze stosować go w formie rozcieńczonej. W innym wypadku może podrażnić skórę.