Parówka na twarz to bardzo popularny zabieg rozpulchniania skóry i otwierania jej porów za pomocą ciepłej pary. Daje to prawdziwe i dogłębne, a nie tylko powierzchowne oczyszczenie skóry. Dzięki parze wodnej pory rozszerzają się, a wskutek tego o wiele łatwiej usunąć łój i zanieczyszczenia. Ponadto ten ciepły zabieg poprawia krążenie krwi. Komórki skóry są o wiele lepiej dotlenione i odżywione. Jeśli do wody używanej do parówki dodasz jeszcze zioła, możesz osiągnąć naprawdę spektakularne efekty! Skoro rezultaty są tak imponujące, dowiedz się, jak krok po kroku zażyć takiej kąpieli!
Polecana parówka na twarz i jej efekty
Parówka na twarz jest zalecana w pielęgnacji skóry – zwłaszcza tej trądzikowej, z wągrami lub ze skłonnością do zanieczyszczeń. Pomaga w odetkaniu porów, oczyszcza i rozpulchnia. Zalety kosmetyczne omawiamy poniżej. Zanim jednak przejdziemy do głównej części artykułu, chcemy ci uświadomić, że parówka na twarz może być zabiegiem kosmetyczno-zdrowotnym. Działa ona pozytywnie na układ oddechowy. Odpowiednie zioła pomogą w walce z zatkanymi zatokami lub katarem.
Pielęgnacja twarzy – para wodna na twarz i cicha aromaterapia
Para wodna działa nie tylko na twarz. W połączeniu z odpowiednim olejkiem (miętowym i lawendowym) pomoże ci także w walce z bólem głowy. Wraz olejkiem melisowym wpłynie na wyciszenie. Olejki eukaliptusowy, rozmarynowy, tymiankowy i anyżowy pomogą w odetkaniu zatok. Uspokajająco i antydepresyjnie może zadziałać parówka z olejkiem z naroli. Bogactwo właściwości każdego z olejków sprawia, że z zabiegiem pielęgnacyjnym zyskasz to, czego akurat ci potrzeba. Przechodzimy teraz jednak do parówki na twarz.
Jak działa sauna do twarzy? Zalety kąpieli parowej twarzy
Wyświetl ten post na Instagramie
Kąpiel parowa twarzy, choć nie jest skomplikowanym zabiegiem, może mieć dobroczynny wpływ na Twoją skórę. Sprawdź, jak działa „czysta” parówka (czyli taka, która składa się z gorącej wody). Przekłada się na:
- odetkanie porów;
- rozpuszczenie sebum i zanieczyszczeń;
- ułatwienie precyzyjnego oczyszczenia twarzy.
Jeśli dodasz zioła lub olejki eteryczne o określonym działaniu, parówka na twarz będzie miała jeszcze więcej interesujących efektów.
Parówka z rumianku czy z lawendy? Sprawdź, jak dobrać dodatki!
W zależności od tego, jaki efekt dodatkowy chcesz uzyskać, użyj innych dodatków. Jeśli chcesz złagodzić podrażnienia, dobrym pomysłem jest parówka z rumianku lub szałwii. Rozmaryn dodaj w sytuacji, gdy chcesz osiągnąć efekt ściągnięcia i oczyszczenia skóry. Osobom z cerą tłustą i trądzikową polecamy dodać olejek z drzewa herbacianego. Olejek z drzewa różanego działa przeciwstarzeniowo, a waniliowy zrelaksuje i poprawi nastrój.
A może parówka na twarz z solą zamiast olejków i ziół?
Niewiele mówi się o wykonywaniu parówki na twarz z solą. Jest to zabieg, który sprawi, że skóra stanie się gładka i miękka, z mniejszą ilością podrażnień. Sól w zabiegach kosmetycznych sprzyja prawidłowemu gojeniu, działa antyseptycznie. Ma także właściwości przeciwgrzybicze. Parówka z solą zmniejsza ilość powstających zaskórników, a także otwiera pory. Może jednak działać przesuszająco na skórę. Będzie dobrym rozwiązaniem dla osób z cerą trądzikową i skłonną do zanieczyszczeń, ale nie polecamy jej osobom z cerą suchą.
Jak zrobić parówkę na twarz?
Zastanawiasz się, jak zrobić parówkę na twarz? To naprawdę proste! W domowych warunkach potrzebujesz jedynie wody, garnka i odpowiednich ziół.
- Zagotuj około litr wody.
- Dodaj do niej zioła i poczekaj, aż się zaparzą.
- W międzyczasie wykonaj dokładny demakijaż i znajdź wygodne miejsce.
- Pochyl się nad garnkiem z wodą, przykryj głowę ręcznikiem i oczekuj na działanie pary.
Jak zrobić parówkę na twarz – praktyczne uwagi
Domowa parówka na twarz to bardzo prosty zabieg, jednak musisz pamiętać o kilku rzeczach:
- Nie nachylaj się nad zbyt gorącą parą, aby nie narazić się na poparzenia twarzy.
- Nie zapomnij o związaniu włosów.
- Twarz trzymaj w odległości około 30-50 cm od gorącej wody.
- W trakcie wykonywania parówki na twarz zamknij usta i oczy. Pozwoli to uniknąć podrażnień.
- Pamiętaj o odpowiednim zakończeniu zabiegu. Tylko dzięki niemu parówka da pozytywne efekty.
Zakończenie parówki na twarz, czyli jak zamknąć pory po parówce?
Parówka może być samodzielnym zabiegiem lub przygotowaniem jakiegoś innego. W obu sytuacjach musisz wiedzieć, jak zamknąć pory po parówce i jak się zająć skórą. Przede wszystkim, zwróć uwagę na osuszanie skóry. Zrób to delikatnie, miękkim ręcznikiem. Tylko dzięki temu parówka na twarz nie skończy się podrażnieniem. Na sam koniec zabiegu przepłucz skórę zimną wodą. W ten sposób zamkniesz pory. Parówka na twarz może też być dopiero początkiem całej pielęgnacji. Wiele osób używa po niej peelingu chemicznego lub mechanicznego albo maseczek z różnych glinek.
O czym musisz pamiętać po wykonaniu zabiegu parówki na twarz?
Oprócz klasycznego zamknięcia zimną wodą w zamknięciu porów mogą też pomóc maseczki z witaminy C lub z zielonego ogórka. Pamiętaj, że cera po zabiegu parówki na twarz będzie rozgrzana i rozpulchniona. Dlatego wykonuj tę czynność wieczorem lub wtedy, gdy w ciągu najbliższych kilku godzin nie planujesz wyjścia z domu. Szczególną ostrożność zachowaj zimą – naczynka skóry bardzo nie lubią mocnych wahań temperatur.
Kto może wykonać parówkę na twarz? Wskazania i przeciwwskazania
Wyświetl ten post na Instagramie
Parówka na twarz jest wskazana do niemal wszystkich typów skóry, ale są pewne wyjątki. Przede wszystkim, powinny z niej zrezygnować osoby z cerą naczynkową. W ich przypadku wykonanie parówki na twarz wiązałoby się z pogorszeniem cery, a naczynka mogłyby się rozszerzać i pękać. Parówka na twarz nie powinna być także wykonywana na cerze alergicznej – może prowadzić do zaostrzenia objawów. Powinny jej unikać również osoby z nadciśnieniem tętniczym, miażdżycą i jaskrą.
Jaka parówka dla jakiego typu cery?
Natomiast pozostałe typy cery (czyli normalna, tłusta, sucha, dojrzała i mieszana) mogą być pielęgnowane tym zabiegiem. Parówkę na cerze normalnej powinno się wykonywać przez 5 minut, raz w tygodniu. Przy suchej zabieg powinien trwać 3 minuty i należy go wykonywać co 2 tygodnie. Nie musi to być parówka gorąca, wystarczy ciepła woda. Parówka twarzy będzie szczególnie skuteczna, jeśli ubogacisz ją ziołami dobranymi do zamierzonych efektów.
Jak często wykonywać parówkę na trądzik?
Parówka na trądzik powinna być wykonywana najczęściej spośród tego rodzaju zabiegów. Parówkę na twarz powtarzaj 1-2 razy w tygodniu, po 5 do 10 minut. Jeśli jednak na twarzy masz niezagojone rany lub stany zapalne, na jakiś czas powstrzymaj się przed zabiegiem przeciwtrądzikowym. Wykonanie go mogłoby pogorszyć sytuację i utrudnić gojenie się ran.
Parówka na wągry – co musisz o niej wiedzieć?
Parówka na wągry powinna w sobie zawierać miętę, nagietek czy melisę. Dzięki ziołom nie tylko rozszerzy pory i pomoże w usunięciu wągrów, lecz również zadziała bakteriobójczo i przeciwzapalnie. Jak zrobić parówkę na wągry?
- Przede wszystkim, nie zapominaj o delikatności.
- Nie wykonuj przesadnie ostrych działań na cerze rozpulchnionej parówką na twarz.
- Pamiętaj też, żeby nie wykonywać parówki na wągry, jeśli twoja cera ma skłonność do zbyt rozszerzonych porów. To prowadziłoby do pogorszenia sytuacji.
Choć parówka na twarz jest zabiegiem znanym od bardzo dawna, ma naprawdę wiele odsłon. Powoli przestaje kojarzyć się jedynie z inhalacją na zatkany nos i może być już pełnoprawnym zabiegiem kosmetycznym. Nie bez powodu! To dość skuteczny zabieg, który nie wymaga dużych wydatków (koszt za wodę i jej podgrzanie i ewentualnie zakup olejków), ani czasu (demakijaż można wykonać w czasie gotowania wody). Parówki na twarz warto spróbować, zwłaszcza, że nie wymaga specjalistycznego sprzętu. Jeśli nabierzesz do niej przekonania, śmiało wróć do naszych wskazówek!