Pękająca skóra na palcach dłoni i stóp jest poza tym, że jest problemem natury estetycznej, wiąże się też z nieprzyjemnymi dolegliwościami wynikającymi z podrażnienia skóry. Skóra dłoni, podobnie jak i stóp, każdego dnia narażona jest na działanie wielu czynników, które pogarszają jej kondycję. Jeśli jest niewłaściwie pielęgnowana, wówczas dochodzi do jej nadmiernego przesuszenia. To zaś skutkuje jej pękaniem, które może pojawiać się na opuszkach palców dłoni oraz stóp, a także piętach. W takiej sytuacji należy sięgnąć po silnie nawilżające produkty, które wyrównają poziom nawilżenia skóry, jednocześnie głęboko ją regenerując i odżywiając. Jednak za popękane palce mogą odpowiadać również inne czynniki.
Pękająca skóra na palcach – jakie mogą być jej przyczyny?
Pękająca skóra na palcach dłoni i stóp najczęściej jest wynikiem nadmiernego przesuszenia. Sucha skóra jest zjawiskiem dość powszechnym, które nasila się zwłaszcza w okresie zimowym, gdy negatywne działanie czynników atmosferycznych potęguje suche powietrze w domach i mieszkaniach. Odwodniona sucha skóra traci swoją jędrność i elastyczność. Zaczyna się łuszczyć i przedwcześnie starzeć. Staje się podatna na uszkodzenia i pęknięcia, zwłaszcza na zgięciach, czyli w takich miejscach jak łokcie i kolana, zgięcia palców. Jeśli nie zostanie odpowiednio nawilżona zarówno wewnątrz jak i zewnątrz proces ten będzie się pogłębiał, a popękany naskórek staną się nie tylko problemem estetycznym, ale też zdrowotnym.
Jednak nie zawsze to właśnie ona odpowiada za zjawisko pękania opuszek palców. Wśród pozostałych przyczyn wymienia się m.in.:
- problemy dermatologiczne, w tym choroby skóry takie jak na przykład łuszczyca, atopowe zapalenie skóry (AZS), egzema;
- niedobry witamin, szczególnie: witaminy E, A, witamin z grupy B oraz magnezu, cynku i selenu;
- przewlekłe choroby ogólnoustrojowe (np. cukrzyca)
- zaburzenia gospodarki hormonalnej (niedoczynność tarczycy);
- rodzaj wykonywanej pracy, szczególnie kontakt z substancjami drażniącymi np. detergentami.
W przypadku pękania skóry na palcach spowodowanej jedną z wyżej wymienionych przyczyn, skuteczne zniwelowanie dolegliwości będzie możliwe dopiero wówczas, gdy zostanie ona wyeliminowana.
Pękająca skóra na palcach – co robić?
Pękająca skóra na palcach z całą pewnością wymaga szybkiego reagowania. Pęknięcia skóry bywają bardzo bolesne. Dodatkowo rana jaka tworzy się w wyniku przerwania ciągłości naskórka w ich miejscu może ulec zakażeniu. Dlatego problemu tego nie wolno lekceważyć. Od czego zacząć?
Z całą pewnością od ustalenia przyczyny odpowiedzialnej za pojawiające się pęknięcia naskórka. Niezbędna do tego celu może okazać się wizyta u dermatologa. Nie zawsze bowiem można łatwo stwierdzić, że pękanie skóry spowodowane jest tylko i wyłącznie jej przesuszeniem. Dermatolog poza dokładnym wywiadem, może też zlecić wykonanie badań, chociażby po to aby potwierdzić lub wykluczyć ewentualne niedobory witamin. Jeśli to one będą przyczyną pęknięć, aby zahamować ów proces potrzebna będzie stosowna suplementacja.
Sam proces leczenia, jak i stosowane metody uzależnione są od stopnia zaawansowania dolegliwości oraz rodzaju czynnika ją wywołującego. Mogą one dotyczyć miejscowego stosowania kremów i maści wyłącznie na receptę, jak i środków ogólnodostępnych. Rzadziej stosowana jest farmakoterapia (sterydy). Osoby posiadające skórę z tendencją do pękania, powinny też zadbać o swoją dietę oraz poziom nawilżenia organizmu. Posiłki powinny być bogate w witaminy i składniki odżywcze.
Pękająca skóra na palcach a pielęgnacja skóry
Pielęgnacja skóry podatnej na pęknięcia oraz zapewnienie jej ochrony przed działaniem czynników zewnętrznych jest kwestią kluczową. Ważne aby robić to w należyty sposób. Niewłaściwa pielęgnacja może dodatkowo potęgować przesuszania, sprzyjając w ten sposób pękaniu naskórka. Dlatego wszystkie stosowane produkty powinny zawierać składniki dedykowane specjalnym potrzebom skóry bardzo suchej, np. mocznik lub pantenol oraz emolienty.
Popękana skóra na dłoniach wymaga systematycznej pielęgnacji. Nawilżający krem powinien więc być stosowany bardzo często, zwłaszcza po myciu rąk lub zmywaniu naczyń. W miarę możliwości należy unikać bezpośredniego kontaktu skóry z detergentami i innymi substancjami drażniącymi, które mogłyby dodatkowo wysuszać skórę i powodować pęknięcia naskórka. W trosce o skórę dłoni należy zakładać gumowe rękawiczki do sprzątania i nie zapominać o tych ciepłych w czasie zimy. Czynniki zewnętrzne taki jak mróz czy wiatr przyspieszają utratę wody z naskórka, co skutkuje jej nadmiernym wysuszeniem.
Pękająca skóra na palcach może wywoływać duży dyskomfort dlatego wymaga podjęcia odpowiednich kroków. Aby pozbyć się problemu i zapobiec jego ponownemu wystąpieniu należy skonsultować się z dermatologiem. Przeprowadzona przez niego diagnoza oraz wykonanie badań pozwoli ustalić przyczynę pękania naskórka. W zależności od ich wyników konieczne może okazać się zastosowanie suplementacji lub leków, m.in. leków sterydowych oraz specjalistycznych maści i kremów.
Bardzo ważne jest również należyta codzienna pielęgnacja skóry dłoni oraz stóp, oparta na produktach zawierających składniki nawilżające, odżywiające i przyspieszające proces regeneracji naskórka. Nie można zapominać też o ochronie skóry przed działaniem czynników zewnętrznych, zakładając rękawiczki podczas sprzątania oraz chroniąc je przed mrozem i wiatrem zimą. Takie kompleksowe działania, pozwolą zniwelować problem i dzięki poprawie kondycji skóry, zapobiec ich ponownemu wystąpieniu.