Pieprzyki to nic innego, jak tylko zmiany skórne, które powstają w wyniku nadmiernej pracy melanocytów, czyli komórek pigmentowych skóry. O ile ich wygląd z czasem nie ulega zmianie, nie powinny nas szczególnie niepokoić. Kiedy jednak pojawia się pryszcz w pieprzyku, wiele osób zastanawia się, co zrobić. W dalszej części artykułu postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.
Pryszcz w pieprzyku – skąd się bierze?
Pryszcz to nic innego, jak tylko zmiana skórna, która powstaje w wyniku zatkania się mieszka włosowego. Mieszki włosowe znajdują się w skórze na całym ciele. Zwykle są one otoczone gruczołami łojowymi, które wytwarzają nawilżający skórę łój. Kiedy mieszek włosowy zostaje zatkany, powstaje pryszcz.
Chociaż zdarza się to relatywnie rzadko, pryszcz może wytworzyć się również w miejscu pieprzyka. Zazwyczaj pryszcz na pieprzyku nie stanowi większego zagrożenia i znika samoistnie po jakimś czasie.
Czy pryszcz w pieprzyku jest niebezpieczny?
Czy pryszcz w pieprzyku powinien stanowić pretekst do wizyty u dermatologa? Zazwyczaj nie. Musimy jednak mieć pewność, że to, z czym mamy do czynienia to faktycznie pryszcz. Niektóre pieprzyki mają niestety skłonność do zmian. Jeżeli z czasem stają się wypukłe, rosną, zmieniają kształt lub podchodzą ropą, warto jak najszybciej udać się do lekarza.
Dermatolog będzie w stanie zdiagnozować potencjalny problem i w razie potrzeby zlecić zabieg usunięcia niepokojącej zmiany oraz jej badania histopatologicznego.
Jak pozbyć się pryszcza w pieprzyku?
Wiele osób po zauważeniu pryszcza w pieprzyku w pierwszym odruchu próbuje go wycisnąć. Nie jest to jednak najlepszy pomysł. Lekko brązowe lub czerwone pieprzyki pod wpływem nacisku palca mogą ulec uszkodzeniu. To z kolei prowadzi do powstania stanu zapalnego.
Najlepszym rozwiązaniem jest więc odczekanie kilku dni. Z czasem pryszcz w pieprzyku powinien samoistnie zniknąć. Możesz przyspieszyć ten proces raz, na jakiś czas przecierając go wacikiem nasączonym spirytusem salicylowym. Jeżeli z pieprzykiem dzieje się jednak coś niepokojącego, zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta u lekarza. Najlepiej w tym celu wybrać się do dermatologa lub po prostu do lekarza pierwszego kontaktu.
Podsumowanie
Pryszcze związane są bezpośrednio z mieszkami włosowymi, dlatego mogą pojawiać się na całej powierzchni naszego ciała, w tym także tam, gdzie występują pieprzyki. Zazwyczaj nie stanowią żadnego zagrożenia dla zdrowia i po jakimś czasie znikają samoistnie. W niektórych przypadkach warto jednak obserwować zmianę i w razie potrzeby mieć w głowie konieczność zgłoszenia się do specjalisty i ewentualnego leczenia.