Rogowacenie ciemne – czym się charakteryzuje, jakie ma objawy?
Rogowacenie ciemne jest chorobą skóry. Objawia się ciemnymi plamami o gładkiej lub zmienionej fakturze, czasami w formie brodawek. Schorzenie najczęściej występuje w miejscach zgięciowych oraz tam, gdzie fragmenty skóry się o siebie ocierają, czyli:
- pod pachami;
- na szyi i karku;
- w pachwinach;
- na dłoniach;
- na czole;
- na udach.
Przyczyny i czynniki powodujące rogowacenie ciemne
Do końca nie wiadomo, co jest konkretną przyczyną pojawienia się rogowacenia ciemnego. Problem dotyka dzieci oraz dorosłych. Zaobserwowano współistnienie dermatozy z innymi schorzeniami, takimi jak:
- otyłość;
- nowotwory;
- zaburzenia metabolizmu;
- stosowanie niektórych leków;
- hiperinsulinemia;
- hierandrogenemia;
- schorzenia układu szkieletowego.
Jakie leki i substancje wpływają na pojawienie się rogowacenia ciemnego?
- Insulina
- Kwas nikotynowy
- Hormony wzrostu
- Estrogeny
- Kortykosteroidy
Leczenie rogowacenia ciemnego – badania
Aby rozpocząć skuteczną walkę z rogowaceniem ciemnym, należy przeprowadzić z pacjentem dokładny wywiad, który wskażę przyczynę. Wykonuje się szereg badań specjalistycznych, pomagających w diagnozie.
- Badanie glukozy oraz insuliny we krwi. Wykonuje się również inne badania krwi – hormonalne. Jeśli są ku temu wskazania.
- Stwierdzenie lub wykluczenie przez specjalistę problemów z otyłością.
- Wzięcie pod lupę leków, jakie są przyjmowane przez pacjenta, dokładna analiza.
- Wykluczenie ewentualnego nowotworu.
- Określenie wieku, w którym miały miejsce pierwsze zmiany rogowacenia na skórze. Czy było to jeszcze w dzieciństwie, a może w wieku dojrzałym?
- Weryfikacja, czy członkowie rodziny również borykają się ze schorzeniem.
Czasami bywa tak, że po sumiennie przeprowadzonym wywiadzie nadal nie można określić przyczyny rogowacenia ciemnego. W terminologii medycznej nazywa się to idiopatycznym rogowaceniem ciemnym.
Preparaty stosowane w przypadku rogowacenia ciemnego
Jeśli główną przyczyną rogowacenia ciemnego okaże się choroba, np. zespół policystycznych jajników, nowotwory złośliwe, cukrzyca – pacjent kierowany jest w pierwszej kolejności na skonsultowanie się z lekarzem specjalisty. W przypadku niewykrycia konkretnej przyczyny, włącza się leczenie objawowe, miejscowe.
- Miejscowo aplikuje się produkty zawierające tretynoinę, mleczan amonowy, witaminę A, tazaroten.
- Doustnie zaleca się stosowanie metforminy.
Jeśli powyższe leki nie przynoszą rezultatów, zostaje włączona odpowiednia dieta, bogata m.in. w olej rybny. Zaleca się korzystanie z dobrodziejstw, jakie oferują gabinety kosmetyczne oraz z medycyny estetycznej.
Pomoc kosmetologa w przypadku ciemnych plam na skórze pach i pachwin
Porada profesjonalisty w gabinecie z medycyną estetyczną i wykonanie odpowiednio dobranego zabiegu może zażegnać wizualny problem z defektem skóry w przypadku rogowacenia ciemnego.
- Dermabrazja to zabieg kontrolowanego ścierania naskórka. Wykorzystuje się do niego urządzenie z tzw. tarką, które wykonuje ruchy obrotowe. Można porównać go trochę do ścierania skóry na tarce. Dermabrazja wykazuje świetne rezultaty w przypadku przebarwień i blizn. Sama jednak jest dość poważną procedurą. Nieumiejętnie wykonana może wyrządzić więcej szkody niż pożytku.
- Złuszczanie skóry peelingami chemicznymi – możesz wykonać w gabinecie kosmetycznym. Po wstępnej analizie do twojej cery zostanie dobrany odpowiedni kwas i ilość zabiegów. W przypadku przebarwień w kosmetologii stosuje się kwasy TCA, glikolowy, roztwór Jessnera.
- Laser (aleksandrytowy, CO2) – zasada działania lasera polega na wyłapywaniu barwnika w skórze – w tym przypadku zmian barwnikowych rogowacenia ciemnego na twarzy, szyi, pachwinach lub dłoniach.
- Krioterapia – w zabiegu wykorzystuje się działanie zimna na tkanki. W przypadku rogowacenia ciemnego pachwin, pach, czy szyi, gdzie pierwsze skrzypce gra zwiększona obecność melaniny w danym obszarze sprawdzi się bardzo dobrze. Barwnik ten nie lubi zimna, jest na nie wrażliwy.