Wągry, zaskórniki, jasne lub czarne kropeczki – to istny koszmar niejednego nastolatka, a nawet osób dorosłych. Mimo codziennego oczyszczania, czasem po prostu się pojawiają. Wydaje się, że niewiele można na to poradzić – czy na pewno? Istnieje pewien sposób na wągry, który pozwoli ci zażegnać ten problem na długo. Niektóre skuteczne metody wykorzystują składniki, które masz już u siebie w kuchni!
Zanim poznasz skuteczne sposoby na wągry – czy wiesz, jak powstają zaskórniki?
Zaskórniki lub wągry najczęściej pojawiają się w strefie T, czyli na nosie, czole i brodzie. Są to miejsca z nadmiarem sebum, które blokuje ujścia mieszków włosowych, powodując wypryski i trądzik. Wyróżnia się zaskórniki zamknięte – białe i zaskórniki otwarte – czarne. Szczególnie często pojawiają się u osób z cerą tłustą i mieszaną lub ze zmianami hormonalnymi w ciele. W rzeczywistości mogą pojawić się praktycznie u każdego, bez względu na typ cery, wiek i stosowane kosmetyki oczyszczające. Czy istnieje jakiś sposób na wągry, który zadziała równie skutecznie u każdego?
Najlepszy sposób na wągry? Odpowiednia pielęgnacja i oczyszczanie!
Skoro zaskórniki powstają najczęściej na tłustej, brudnej skórze – musisz nauczyć się ją lepiej oczyszczać! Niektóre kosmetyki pielęgnacyjne mogą dodatkowo zatkać pory i nie pozwalają twojej skórze prawidłowo oddychać. Inne nie oczyszczają jej tak dokładnie jak powinny. Kluczem do sukcesu jest dobranie odpowiednich produktów do twojej cery. Najlepszy sposób na wągry to prawidłowa higiena i pielęgnacja skóry.
Powinnaś dokładnie oczyszczać swoją twarz codziennie rano i wieczorem. Naturalny łój, wytwarzany przez skórę, może zatykać pory skóry i powodować estetyczne problemy. Warto też wykonać dodatkowe mycie twarzy po podróży, intensywnym treningu lub innych sytuacjach, które zanieczyszczają twarz. Skuteczny sposób na wągry to nie jeden produkt, a cały rytuał pielęgnacyjny:
- używaj płynu micelarnego lub mleczka do demakijażu dostosowanego do twojego typu cery – szukaj produktów z glinką, kwasem salicylowym bądź azelainowym, aktywnym węglem i niacynamidem;
- nie zapominaj o toniku do twarzy – odkaża twoją skórę, zamyka pory, normalizuje wydzielanie sebum i przywraca odpowiednie pH;
- mniej więcej raz w tygodniu wykonuj peeling, najlepiej enzymatyczny – dokładnie rozpuści wszelkie nagromadzone zanieczyszczenia, martwy naskórek;
- oprócz odkażania, złuszczania i regulacji pracy skóry, bardzo ważne jest też nawilżanie – odżywiona i nawodniona skóra jest znacznie bardziej odporna na powstawanie jakichkolwiek niedoskonałości. To również pomoże usunąć wągry.
Czy wyciskanie wągrów to dobry pomysł? Mity na temat sposobów pozbycia się wągrów
Słyszałaś, że sposób na wągry to wyciskanie zaskórników? Być może sama próbowałaś to robić przed lustrem? To jeden z największych błędów pielęgnacyjnych, jakie można popełnić! Wyciskanie jest najlepszym sposobem na roznoszenie zarazków i bakterii po całej twarzy. Postaraj się raczej nigdy nie dotykać wyprysków i wągrów. Otwierając ranki brudnymi rękami, możesz łatwo doprowadzić do drobnych infekcji. Wówczas na skórze pojawi się jeszcze więcej niedoskonałości.
Koniecznie unikaj też:
- tłustych kremów, które utrudniają skórze prawidłowe oddychanie;
- ciężkich, gęstych podkładów do twarzy o dużym kryciu;
- spania w makijażu lub z nieoczyszczoną twarzą (nawet jeśli nie była ona pomalowana);
- dotykania skóry brudnymi rękami w trakcie dnia;
- oczyszczania cery m.in. zwykłym mydłem i kosmetykami z mentolem lub alkoholem – działają one podrażniająco, wysuszająco i powodują łuszczenie się naskórka.
Wągry na nosie – parówki, maseczki i inne sposoby domowe
Jak pozbyć się zaskórników? Na wągry istnieją też pewne sposoby, które możesz zastosować w domu – bez wyciskania zaskórników palcami. Pomogą ci one wyciągnąć ze skóry zanieczyszczenia i sprawić, że stanie się ona gładsza i zdrowsza niż kiedykolwiek.
- Parówka – polega na pochyleniu się nad miską gorącej wody. Powinna być ona jak najcieplejsza, intensywnie parować. Na głowę możesz jeszcze nałożyć ręcznik, aby ciepło i para nie uciekały. Dla intensywniejszego efektu możesz dodać do wody zieloną herbatę, olejki eteryczne lub zioła z właściwościami antybakteryjnymi. Stosuj tę kurację przez około 5-10 minut, a następnie użyj toniku, aby przywrócić swojej skórze równowagę.
- Maseczka lub peeling z sody – jest to nieco agresywniejszy sposób na wągry niż ten poprzedni. Jeśli masz bardzo wrażliwą skórę, powinnaś najpierw sprawdzić, czy cię nie podrażni. Nie masz do tego żadnych przeciwwskazań? Świetnie – pora przystąpić do wykonania maseczki.
Będzie ci potrzebna tylko 1 łyżeczka sody i 1 łyżeczka wody. Wymieszaj je ze sobą na gęstą papkę. Następnie nałóż ją na twarz na mniej więcej 10 minut. W tym czasie soda prawdopodobnie zastygnie. Nie pocieraj jej podczas usuwania, tylko zwilż twarz ciepłą wodą, aż papka zmięknie. W ten sposób nie podrażnisz dodatkowo swojej skóry.
- Maseczka z jajka lub żelatyny – w obu tych sposobach chodzi o stworzenie lepiącej warstwy, która ściągnie powstałe zaskórniki. Ten sposób na wągry zapobiega też powstawaniu kolejnych zmian. Aby użyć w tym celu jajka, oddziel samo białko i ubij je na gęstą pianę. Nałóż ją na twarz i ściągnij po zastygnięciu.
Żelatyna to nieco silniejszy i bardzo popularny sposób na wągry na nosie. Rozpuść ją w wodzie (lub w mleku dla większej ilości składników odżywczych i delikatniejszego działania), a po ostudzeniu rozsmaruj dokładnie po twarzy. Gdy zastygnie, będziesz mogła ją oderwać z twarzy jak gotowe maski typu peel off.
Sposób na wągry na twarzy – kosmetyki i zabiegi
Jeśli żaden domowy sposób na wągry nie sprawdza się w twoim przypadku zbyt dobrze, czas sięgnąć po silniejsze metody. W drogeriach możesz zakupić specjalne szczoteczki lub odsysacze do zaskórników. Są one skuteczne, o ile zachowasz odpowiednią higienę. Brudne urządzenia tego typu mogą przysporzyć ci więcej szkód niż pożytku. Po każdym użyciu dokładnie je zdezynfekuj, a następnie umyj i nawilż twarz. Takie rozwiązania nie sprawdzą się jednak do skóry delikatnej i naczynkowej.
Istnieją też gotowe maseczki i plastry do usuwania zaskórników. Dobry sposób na wągry to taki, który działa skutecznie, ale nie podrażnia przy tym twojej cery. Dlatego wystrzegaj się agresywnie działających substancji. Postaw na łagodniejszą, lecz systematyczną pielęgnację. Intensywnymi maseczkami wspomagaj się raczej sporadycznie.
Ostateczny sposób na wągry – salon kosmetyczny
Mimo odpowiedniej pielęgnacji cały czas pojawiają się nowe zaskórniki? Być może warto wybrać się do dermatologa. Lekarz pomoże ci zdiagnozować problem i doradzi specjalistyczny sposób na wągry dostosowany do potrzeb twojej cery. Niektórym potrzebne jest po prostu bardziej profesjonalne podejście.
Gabinety kosmetyczne także są świetnym miejscem do szukania pomocy w tej kwestii. Znajdziesz w nich różne skuteczne sposoby na wągry, obejmujące użycie specjalistycznego sprzętu i substancji, które nie są dostępne do domowego użytku. Znakomicie sprawdzi się w tym celu peeling chemiczny, mikrodermabrazja lub złuszczanie laserem. Kosmetyczka dobierze metodę do twojej skóry, aby ci przy tym nie zaszkodzić. Warto regularnie chodzić na takie profesjonalne oczyszczanie twarzy – działa to bardzo korzystnie na wszystkie procesy zachodzące w tkankach.
Sposób na wągry – wybierz swój!
Wiesz już, jak radzić sobie z tym problemem skórnym. Wcale nie musisz godzić się na stałą obecność brzydkich, czarnych zaskórników. Eksperymentuj i wybierz sposób na wągry, który najlepiej sprawdzi się w przypadku twojej cery. Nawet jeśli wymaga ona nieco więcej uwagi i specjalistycznych technik – zawsze da się dogłębnie oczyścić skórę twarzy. Pamiętaj, że najlepsze efekty daje regularne, systematyczne działanie. Jeśli pominiesz codzienną higienę, złuszczanie i nawilżanie, powrót zaskórników masz gwarantowany.