Witamina C do twarzy – czym tak naprawdę jest?
Zacznijmy od początku. Witaminy to grupa substancji, które nie są syntetyzowane samoistnie w naszym organizmie. Ty musisz zadbać, aby je dostarczać z zewnątrz. Są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania wszystkich komórek, w tym komórek twojej skóry.
Witamina C to inaczej kwas askorbowy (popularne określenie „askorbinowy” jest nieprawidłowe). To jedna z witamin, które rozpuszczają się w wodzie. W swej doskonałości posiada pewną wadę – nie jest stabilna. Utlenia się pod wpływem powietrza oraz niektórych metali. Dobór konserwantów również ma tutaj kluczową rolę, np. benzoesan sodu powoduje jej szybsze utlenianie.
Witamina C występuje w cytrusach, czarnej porzeczce, pietruszce, szpinaku. Dostarczanie tego aktywnego składnika wraz z pożywieniem jest rewelacyjnym sposobem na wzmocnienie odporności. Niestety, tylko niewielka ilość dociera do samych komórek skóry. Matka natura tak to sobie wymyśliła, że składniki aktywne w organizmie najpierw docierają tam, gdzie są naprawdę niezbędne.
Dostępne formy witaminy C na skórę
Kosmetologia rozwija się w szalonym tempie. Powstają coraz doskonalsze formy chemiczne danych składników oraz ich przekaźniki. W składzie kosmetyków dostępnych w drogerii czy aptece najczęściej możesz znaleźć takie formy witaminy C na skórę, jak: kwas L-askorbinowy, palmitynian askorbylu oraz ester fosforowy kwasu askorbinowego. Sama w sobie witamina C nie jest rozpuszczalna w tłuszczach. Twoja skóra zbudowana jest z warstw lipidowych, zatem składnik ten musi zostać zamknięty np. w liposomach. Liposomy pełnią funkcję transporterów do skóry właściwej, gdzie zachodzi wiele syntez.
Bezkonkurencyjne działanie witaminy C
Działanie witaminy C do twarzy uzależnione jest od jej stężenia. Widać jego wyraźną różnicę w kosmetykach domowych i profesjonalnych. Witamina C na twarz może być stosowana cały rok (pod warunkiem odpowiedniej fotoprotekcji).
Działanie witaminy C na skórę:
- antyoksydacyjne – neutralizuje działanie wolnych rodników z powierzchni skóry, które odpowiadają za jej szybsze starzenie się (stres oksydacyjny),
- rozjaśnia przebarwienia i wygładza koloryt
- współdziała z witaminą E, usuwając jej utlenione formy,
- uczestniczy w syntezie kolagenu I i III,
- bakteriostatyczne,
- przeciwzapalne,
- regenerujące,
- wzmacnia ścianę naczyń krwionośnych,
- redukuje uszkodzenia skóry powstałe pod wpływem słońca (promieniowanie UVA i UVB),
- wzmacnia barierę ochronną skóry,
- niweluje drobne zmarszczki oraz wyraźnie wygładza głębokie, hamuje procesy starzenia dojrzałej skóry
Problemy skóry a witamina C
Jeszcze do niedawna rozróżniano odrębnie typy skóry, tj. sucha, tłusta, mieszana bądź naczyniowa. Obecnie uznaje się, że nie można jednoznacznie stwierdzić jednego typu skóry u danej osoby. Świat pędzi, a twoja skóra często nie nadąża za tobą. Staje się nadwrażliwa i trądzikowa jednocześnie, a do tego pojawiają się pierwsze zmarszczki. Pielęgnacja twarzy, jaką możemy zastosować witaminą C, działa na różnych płaszczyznach:
- Witamina C na przebarwienia stosowana jest od lat. Spowalnia syntezę barwnika skóry – melaniny. Działa rozjaśniająco, zmniejsza zażółcenie, wybiela.
- Witamina C to niezbędny składnik w pielęgnacji skóry naczyniowej i wrażliwej. Witamina C poprzez swoje uczestnictwo w syntezie kolagenu – szkieletu dla Twojej skóry – wzmacnia ściany naczyń krwionośnych. Uszczelnia je, zmniejsza widoczny rumień.
- Witamina C stosowana jest na trądzik od niedawna. Należy aplikować ją z rozsądkiem, ponieważ w nadmiarze może spowodować nasilenie się problemu. Działa przede wszystkim przeciwzapalnie i bakteriostatycznie. Dzięki swoim właściwościom regenerującym przyspiesza gojenie się ran.
Popularne produkty z witaminą C
- Serum do twarzy z witaminą C zajmuje pierwsze miejsce w pielęgnacji coraz większej liczby kobiet. Stosuj je cały rok, najlepiej rano, przed aplikacją kremu z filtrem UV. Szukaj na półkach sklepowych serum z witaminą c do twarzy zamkniętych w ciemnych, szklanych butelkach. To przedłuży ich trwałość.
- Wieczorną pielęgnację wspaniale umili ci odpowiednio dobrana maseczka z witaminą C. Jej formy są przeróżne – od kremowych, przez galaretki, aż po musy. Rewelacyjnie sprawdzi się kosmetyk z witaminą C w płachcie!
- Zachęcona koreańską pielęgnacją, powinnaś sięgnąć po tonik z witaminą C. Wspaniale rozświetli twoją skórę. Doda jej blasku i energii na cały dzień oraz zadba o prawidłowe pH.
- Kremy do twarzy, czyli kategoria bardzo rozległa. Mogą występować z mniejszym stężeniem witaminy C (na dzień) lub z większym – na noc. Różnią się między sobą konsystencją. Zwykle mają cytrusowy zapach i będą rozświetlać cerę.
- Często niedoceniane kremy pod oczy, stosowane regularnie, mogą przynieść wspaniałe efekty. Skóra pod oczami jest cienka i wrażliwa. Stężenie witaminy C w kosmetyku na tę partię twarzy powinno być minimalne. Wklepując krem powolnymi, ugniatającymi ruchami, dodatkowo wspomagasz walkę z opuchlizną!
- Coraz większą popularność zdobywa masaż twarzy w zaciszu własnej łazienki. Doskonale sprawdzi się do tego naturalny olejek z witaminą C do skóry. Zrelaksuje ją po intensywnym dniu.
Witamina C na twarz w gabinecie kosmetycznym
Witamina C w rękach doświadczonego kosmetologa potrafi zdziałać cuda! Bardzo popularne są wszelkiego rodzaju zabiegi bankietowe. Ich celem jest natychmiastowa poprawa wyglądu skóry, wygładzenie, rozjaśnienie, dodanie zdrowego blasku. Inną popularną metodą wykorzystywaną w gabinecie jest zwiększenie wchłanialności składników aktywnych przez skórę. W przypadku stosowania witaminy C do skóry używane są:
- wszelkiego rodzaju maski okluzyjne – algowe, gipsowe,
- ultradźwięki – sonoforeza,
- jontoforeza – użycie prądu stałego.
Zabiegi z witaminą C na przebarwienia oraz jako seria przeciwstarzeniowa powinny być wykonywane regularnie, w odpowiednio dobranym odstępie czasowym. Tutaj specjalista działa na twoją skórę wysokimi stężeniami, więc konieczna jest równie wysoka ochrona UV. W salonach kosmetycznych można się również zdecydować na bardziej intensywne zabiegi z kwasem hialuronowym czy retinolem.
Jak widzisz, witamina C na skórze ma wszechstronne zastosowanie. Może jej używać praktycznie każdy. Obiecuję, że przyniesie wspaniałe efekty, tylko pamiętaj o jednym. Systematyczność to podstawa każdej pielęgnacji!