Blizny zanikowe pojawiają się na skórze w wyniku ubytku tkanki, w miejscach w których występowały zmiany trądzikowe lub krosty będące następstwem przebytej ospy. Pomimo tego, że poprzedzające ich wystąpienie wysypka dawno już znikła, pozostałości po niej w postaci blizn pozostają na skórze widoczne już na stałe. W zależności o lokalizacji zmian skórnych w wyniku których powstały blizny, mogą one być rozmieszczona zarówno na twarzy, jak i skórze całego ciała. Ich obecność w widocznych i często odsłanianych partiach ciała, bywa źródłem dużego dyskomfortu i przyczyną kompleksów. Dlatego. ze względu czynniki estetyczne i związany z nim własny dobrostan, warto zdecydować się na ich usunięcie.
Blizny zanikowe – skąd się biorą?
Blizny zanikowe bywają określane również mianem atroficznych. Są to widoczne na skórze w postaci wyraźnie widocznych wgłębień, ubytków w tkance skórnej. Występują one w miejscach w których na skutek różnego rodzaju schorzeń wystąpiła wysypka. Bardzo często blizny zanikowe pojawiają się po trądziku oraz ospie wietrznej, a także m.in. na skutek cesarskiego cięcia. Ich wielkość oraz głębokość jest uzależniona od stopnia wysypki. Im bardziej nasilone są jej objawy, tym większa szansa na to, że po jej ustąpieniu na ciele pozostaną wyraźnie widoczne blizny. Podobna zależność dotyczy ich lokalizacji. Jeśli zmiany trądzikowe są mocno zaawansowane, przez co pojawiają się nie tylko na twarzy, ale ciele, wówczas może okazać się, że blizny pojawią się także na tych partiach ciała.
Za dokładną przyczynę pojawiania się blizn zanikowych, in. blizn wklęsłych uważa się nieprawidłową syntezę nowej tkanki, która odrasta, pojawiając się w miejscu obecnej wcześniej na skórze zmiany. Dokładniej rzecz ujmując blizny zanikowe powstają na skutek rozpadu włókien kolagenowych w głębszych warstwach skóry, czego skutkiem jest niedobór tkanki, widoczny w postaci wyraźnych wgłębień. Ich ilość uzależniona jest od ilości objawów ospy, czy trądziku lub innej wysypki. Blizny zanikowe najczęściej są okrągłe, ewentualnie półokrągłe.
Blizny zanikowe – jak zapobiec ich wystąpieniu?
Blizny trądzikowe powstają w głębszych warstwach skóry na skutek nieprawidłowej rekonwalescencji tkanki skórnej, jaka ma miejsce po rozpadzie włókien kolagenowych. Do niego zaś dochodzi w sposób niezależny od człowieka, w wyniku przebytych chorób lub operacji. I choć wydawać by się mogło, że w związku z tym, nie da się zapobiec ich występowaniu, okazuje się, że właściwa pielęgnacja skóry, jest w stanie poprawić przebieg owego procesu rekonwalescencji, a tym samym zmniejszyć ich głębokość, a przez to również widoczność.
Domowe sposoby na blizny zanikowe, w postaci pielęgnacji skóry dobrze sprawdzają się szczególnie w przypadku niewielkich i płytkich blizn. Zalicza się do nich przede wszystkim stosowanie produktów zawierających heparynę i allantoinę oraz masę perłową. Substancje te w połączeniu z innymi składnikami regeneracyjnymi o właściwościach przeciwobrzękowych, poprawiają metabolizm komórek skóry, spłycają blizny i je rozjaśniają sprawiając, że stają się one mniej widoczne.
Warto jednak pamiętać, że składniki zawarte w maściach i kremach nie są w stanie dotrzeć do skóry właściwej, dlatego wyraźne spłycenie starych blizn, czy też głębokich blizn przerostowych przy ich użyciu nie będzie możliwe. Z nimi najlepiej i najskuteczniej poradzi sobie laser. Zabieg laserowy pozwala na redukcję nawet dużych zagłębień i spłycenie blizn, przez co jest uznawany za najskuteczniejszy sposób usuwania blizn zanikowych.
Metody leczenia blizn zanikowych
Do leczenia blizn zanikowych bardzo często wykorzystuje się laser CO2 (laser frakcyjny), będący jedną z najskuteczniejszych metod stosowanych w medycynie estetycznej. Druga z nich to radiofrekwencja mikroigłowa. Wykonywanie zabiegów z wykorzystaniem lasera frakcyjnego oraz radiofrekwencji najlepiej połączyć z m.in.:
- lipotransferem;
- fibryną bogatopłytkową;
- atelokolagenem;
- osoczem bogatopłytkowym.
Aby wzmocnić efekty leczenia dodatkowo można wykonywać takie zabiegi jak:
- peeling chemiczny;
- mezoterapia mikroigłowa;
- karboksyterapia
- mikrodermabrazja diamentowa.
Na uwagę zasługuje zwłaszcza mezoterapia mikroigłowa, przeprowadzana przy użyciu specjalnego urządzenia zwanego dermapen. Zabieg ten polega wykonywaniu mikronakłuć, przy pomocy maleńkich igieł, za pomocą których w głąb skóry wpuszczane są substancje odżywcze i regenerujące. Zabieg ten stymuluje odnowę komórek skóry, stymuluje produkcję kolagenu i elastyny, przyspieszając regenerację skóry, poprawia jej wygląd i kondycję.
Aby zauważyć skuteczność mezoterapii mikroigłowej nie tylko w zakresie redukcji blizn, ale także obudowy i regeneracji skóry należy wykonać serię zabiegów. Zasada ta dotyczy także zabiegów z wykorzystaniem lasera. Ich ilość uzależniona jest głębokości blizn oraz oczekiwanych rezultatów. Nie należy się jednak spodziewać, że wykonanie 1 zabiegu laserem rozwiąże problem blizn, nawet jeśli są one stosunkowo płytkie. Do wypracowania zadowalających efektów najczęściej konieczna jest cała seria.
Blizny zanikowe to defekt kosmetyczny, który powstaje w wyniku nieprawidłowej regeneracji skóry w miejscu przerwania włókien kolagenowych zlokalizowanych w skórze głębokiej na skutek wysypki, trądziku lub zabiegu na przykład cesarskiego cięcia. Są to wyraźnie odznaczające się ubytki w tkance łącznej. Mogą występować zarówno na twarzy, jak i innych widocznych partiach ciała. Aby zredukować ich widoczność warto poddać się profesjonalnym zabiegom medycyny estetycznej, które są najbardziej skuteczną metodą walki z bliznami zanikowymi.