Łuszczyca krostkowa jest dość nietypową postacią łuszczycy. Choć to dość rzadki problem dermatologiczny, bywa kłopotliwy. Jakie objawy powinny wzbudzić twój niepokój? W jaki sposób możesz walczyć z tą chorobą? Tu znajdziesz odpowiedzi na powyższe pytania.
Krostkowica a łuszczyca – co je różni?
Łuszczyca krostkowa uogólniona jest jedną z najbardziej specyficznych odmian łuszczycy. Czym różni się od tradycyjnej wersji schorzenia? Jakie czynniki sprawiają, że atakuje ona skórę?
Co warto wiedzieć o łuszczycy?
Łuszczyca to bardzo uciążliwa choroba skóry, w przypadku której największym problemem jest nadmierne rogowacenie naskórka. Zmiany łuszczycowe najczęściej zlokalizowane są na skórze łokci i kolan, uwielbiają też owłosioną skórę głowy. W poważniejszych przypadkach zmiany chorobowe mogą obejmować większe partie ciała, co negatywnie wpływa na samopoczucie chorego i jego nastrój. Na skórze występują łuski suchej skóry, a w zaawansowanej formie nawet z treścią ropną. Wielu chorych na łuszczycę korzysta nie tylko z opieki dermatologa, ale i psychologa, gdyż ciągłe problemy ze skórą skutecznie odbierają im radość życia.
Czy może być coś gorszego niż choroba związana z tworzeniem się łuskowatych zmian, zaczerwienieniem i pękaniem skóry? Może. To łuszczyca krostkowa.
Łuszczyca krostkowa uogólniona. Przebieg choroby
Postać łuszczycy krostkowej to ciężka odmiana łuszczycy. Często krostkowica pojawia się wraz z typową łuszczycą, nie jest to jednak regułą. W przypadku tej choroby skóra pokrywa się licznymi, choć niewielkimi krostkami, w których gromadzi się ropa. Dodatkowym problemem jest tu fakt, iż łuszczyca krostkowa jest chorobą o charakterze przewlekłym, a leczenie ogólne w dermatologii polega głównie na łagodzeniu objawów i zmniejszaniu ich uciążliwości.
Skąd biorą się problemy z krostkowicą?
Łuszczyca krostkowa to dość tajemnicza choroba skóry, której przyczyny nie są do końca znane. Wiadomo, że i tu największym problemem jest nadmierne rogowacenie naskórka, jednak skutki tego problemu są inne niż w przypadku typowej łuszczycy. Wielu badaczy zwraca uwagę na czynniki genetyczne i czynniki środowiskowe, a także inne aspekty, takie jak:
- sięganie po używki (palenie papierosów, zbyt częste picie alkoholu);
- brak odpowiedniej ochrony skóry dłoni przed środkami chemicznymi;
- stosowanie niektórych leków;
- silny stres;
- podrażnienia skóry (np. środkami chemicznymi);
- drobne zaniedbania związane z codziennym menu.
Jakie są objawy łuszczycy krostkowej? Diagnostyka
Aby w porę rozpocząć leczenie łuszczycy krostkowej, musisz wiedzieć, jak ją rozpoznać. Na jakie symptomy zwrócić szczególną uwagę? Do najbardziej charakterystycznych objawów krostkowicy zaliczają się:
- wykwity skórne, które przybierają formę drobnych krostek;
- świąd i związane z nim uszkodzenia powierzchni skóry;
- zaczerwienienie i znaczne pogrubienie naskórka;
- objawy o charakterze ogólnoustrojowym – gorączka, ból głowy, nudności czy ogólne osłabienie.
Jakie części ciała łuszczyca krostkowa atakuje najczęściej?
Łuszczyca krostkowa może zaatakować twoje plecy, jednak w większości przypadków koncentruje się ona na skórze dłoni i stóp. Wiąże się to z wieloma utrudnieniami i niekorzystnie wpływa na wykonywanie prostych czynności.
Łuszczyca krostkowa dłoni
Jednym z najczęstszych problemów w przypadku tej odmiany łuszczycy jest krostkowica dłoni. Choroba może poważnie utrudnić codzienne funkcjonowanie, szczególnie w chwili, gdy zmiany skórne pojawią się na palcach. Obsługa komputera i klawiatury, przenoszenie drobnych rzeczy, wiązanie butów – wszystkie te proste czynności stają się coraz większym wyzwaniem. Łuszczyca krostkowa dłoni wymaga szybkiego leczenia.
Łuszczyca krostkowa na stopach
Uciążliwa łuszczyca na stopach również może utrudnić ci życie, choć teoretycznie łatwiej jest tu problem ukryć. Niestety, gdy krosty pojawiają się na palcach stóp oraz na podeszwach, chodzenie czy stanie stają się nie lada wyzwaniem. Dodatkowym problemem są bolesne pęknięcia oraz twardnienie wykwitów skórnych typowe dla łuszczycy krostkowej na stopach. Przez to zmiany sprawiają jeszcze więcej bólu.
Metody leczenia łuszczycy krostkowej, na które warto postawić
Jeśli łuszczyca na dłoniach zaczyna ci sprawiać coraz więcej problemów, musisz w kompleksowy sposób zadbać o swoją skórę. Co możesz zrobić?
Odpowiednia pielęgnacja skóry
W przypadku problemów z łuszczycą krostkową odpowiednia pielęgnacja skóry ma ogromne znaczenie. Co może pomóc? Między innymi:
- kąpiele z dodatkiem płatków owsianych lub otrębów pszennych;
- kremy z kwasami salicylowym lub mlekowym;
- kremy z mocznikiem;
- natłuszczające preparaty z alantoiną lub lanoliną;
- okłady z aloesu lub nasion wiesiołka.
Leczenie farmakologiczne kontra łuszczyca krostkowa
W walce z tak uciążliwą odmianą łuszczycy, jaką jest krostkowica, często niezbędne stają się leki. O tym, jakie leki w danym przypadku sprawdzą się najlepiej dla pacjenta, decyduje dermatolog. Najczęściej wykorzystywane środki to:
- preparaty keratolityczne;
- preparaty dziegciowe;
- glikokortykosteroidy;
- retinoidy;
- witamina D3 i jej pochodne;
- cygnolina.
Jak w walce z łuszczycą sprawdza się fototerapia?
Przy takim problemie jak łuszczyca krostkowa dobre efekty przynosi fototerapia. W jej trakcie zmiany skórne są poddawane działaniu promieni ultrafioletowych, dzięki czemu hamowany jest ich rozwój. Innym sposobem na walkę z uciążliwą łuszczycą jest fotochemioterapia, w ramach której łączy się terapię światłem z odpowiednimi lekami.
Dieta przy postaci łuszczycy krostkowej
To, co jemy, ma ogromny wpływ na nasz wygląd oraz na stan naszej skóry. Jaka dieta przy łuszczycy krostkowej będzie dla ciebie najlepsza?
Zacznij od rezygnacji z używek oraz ograniczenia spożycia tłuszczów odzwierzęcych. Wyklucz też ze swojej diety te produkty, w których pojawia się dużo wiązań siarkowych (znajdziesz je m.in. w czerwonym mięsie, fasoli i grochu). Pij mniej kawy i czarnej herbaty, gdyż sprzyjają one problemom z odwodnieniem organizmu, unikaj też tłuszczów nasyconych, cukru i ostrych przypraw. Czym możesz je zastąpić?
Wprowadź do swojego menu więcej warzyw i owoców, częściej sięgaj też po produkty z pełnych ziaren zbóż. Przy problemach ze skórą ważnymi składnikami diety będą dla ciebie również błonnik oraz cynk. Chcesz cieszyć się lepszą formą i piękniejszym wyglądem? Częściej sięgaj po te warzywa, w których znajdziesz spore ilości kwasu foliowego (np. po szpinak i brokuły). Doceń też marchew i seler – mogą mieć bardzo dobry wpływ na stan skóry.
Nie zapominaj również o tym, jak wielkie znaczenie w przypadku krostkowicy i schorzeń współistniejących mają kwasy tłuszczowe omega-3. Dzięki nim walka ze stanami zapalnymi staje się łatwiejsza, podobnie jak utrzymanie skóry w dobrej formie.
Łuszczyca dłoni czy stóp to uciążliwy problem, którego nie możesz zignorować. Gdy masz do czynienia z najcięższą formą tej choroby dermatologicznej, specjalistyczne wsparcie staje się niezbędne. Nie wstydź się problemu i szukaj pomocy terapeutycznej u lekarzy i dietetyków. Dzięki temu kompleksowo zadbasz o skórę i sprawisz, że jej stan ulegnie znacznej poprawie.