PUVA to skrót od angielskiej nazwy metody leczniczej Psoralen Ultra-Violet A. Jest to fotochemioterapia, czyli rodzaj leczenia, w którym wykorzystywane jest promieniowanie UVA oraz podawane są doustne środki chemiczne, uwrażliwiające skórę na działanie promieniowania. Metoda najczęściej wykorzystywana jest do leczenia chorób dermatologicznych, m.in. trądziku, bielactwa, łuszczycy oraz łysienia plackowatego.
Fototerapia PUVA – na czym polega terapia?
Zabieg PUVA polega na oddziaływania na zmienione chorobowo miejsca promieniowaniem ultrafioletowym UVA oraz podawaniu środków chemicznych o działaniu światouczulającym, które przyczyniają się do zwiększenia skuteczności terapii. Wśród związków fotouczulających znajdują się m.in. psolaremy ( z grupy furanokumaryn), które odpowiadają za zwiększenie repigmentacji skóry przy leczeniu bielactwa.
Jakie są rodzaje terapii PUVA?
Istnieje kilka rodzajów terapii PUVA. Wśród nich znajdują się:
- Metoda klasyczna. Terapia z wykorzystaniem środków doustnych, stosowanych na 1-3 godziny przez rozpoczęciem naświetlania promieniami ultrafioletowymi.
- Metoda Bath. Lecznicze kąpiele z wykorzystaniem rozpuszczonych w wodzie psolarenów, połączone z naświetlaniem promieniami UVA. Metoda pozwala uniknąć ogólnoustrojowego działania środków doustnych, które są zaliczane do toksycznych.
- Metoda Topical. Substancje z psolarenami nakłada się bezpośrednio na skórę. Następnie rozpoczyna się naświetlanie promieniami UVA.
- Moczenie. Metoda podoba do PUVA Bath, ale do kąpieli wkłada się tylko części ciała, które potrzebują działania terapii.
Przy jakich schorzeniach stosuje się metodę PUVA?
Fototerapia PUVA stosowana jest do leczenia schorzeń dermatologicznych. Terapia jest wykorzystywana m.in. w leczeniu ciężkich przypadków łuszczycy jak:
- łuszczyca stawowa;
- łuszczyca krostkowa;
- erytrodermia łuszczycowa.
Metoda doskonale się sprawdza także przy leczeniu:
- bielactwa;
- ciężkich postaci trądziku;
- liszaja płaskiego;
- łysienia plackowatego;
- łysienia całkowitego;
- przyłuszczycy;
- pokrzywki barwnikowej.
Fototerapia daje także dobre rezultaty podczas leczenia wyprysków oraz azotopowego zapalenia skóry.
PUVA – czy zabieg jest bezpieczny?
Terapii PUVA mogą towarzyszyć niepożądane objawy uboczne lub powikłania. Najczęściej mają one związek z nietolerancją środków światłouczulających lub reakcją organizmu na działanie promieniowania. Są to m.in. nudności, zawroty głowy, senność lub zmiany skórne. Terapia może także sprzyjać przyśpieszeniu procesów starzenia się skóry oraz zwiększeniu ryzyka powstawania nowotworów. Fototerapia powinna więc być prowadzona pod okiem specjalisty, a jej wyniki i przebieg ciągle monitorowane.
Terapia PUVA – leczenie światłem
Fototerapia PUVA stosowana jest do leczenia chorób skórnych. Stosuje się ją m.in. w leczeniu łuszczycy i bielactwa. Metoda polega na leczeniu zmian skórnych przez naświetlanie przy jednoczesnym zwiększaniu czułości na światło przez stosowanie psolaren. Terapia może powodować działanie niepożądane, które powinny być konsultowane na bieżąco z lekarzem.