Dekoloryzacja, czyli inaczej rozjaśnianie włosów, polega na usunięciu naturalnego lub sztucznego pigmentu z włosów. W tym procesie zazwyczaj uzewnętrzniają się „ukryte pigmenty”, będące w odcieniach pomarańczy lub żółci. Za najbezpieczniejsze uważa się przeprowadzenie rozjaśniania włosów w sprawdzonych salonach fryzjerskich. Jeśli jednak się postarasz, możesz być bezpiecznie, efektywnie i taniej zrobić wszystko we własnych czterech kątach. Dowiedz się, jak rozjaśnić włosy w domu! Czytaj nasz tekst!
Czy są szanse na naturalne rozjaśnienie ciemnych włosów?
Jak powszechnie wiadomo, najłatwiej rozjaśnić włosy jasne. Rozjaśnianie włosów ciemnych i jego efekt zależy od tego, czy masz kolor naturalny, czy farbowany. Po dekoloryzacji te naturalne staną się żółte, pomarańczowe lub rude. Nieco lepszą perspektywę mają panie ze sztucznie ciemnym kolorem. Proces rozjaśniania będzie wymagał od nich sporo cierpliwości, muszą się pogodzić z tym, że czeka je kilka rozjaśniań. Wszystko to trwa tygodniami, ponieważ nie można powtarzać rozjaśniania dzień po dniu. Po pierwszej dekoloryzacji należy się spodziewać brązu lub koloru rudego.
Jakich błędów podczas rozjaśniania włosów nie można popełniać?
Przede wszystkim, nie należy oczekiwać, że po jednej dekoloryzacji przejdzie się od ciemnych włosów do blondu. Nie można rozjaśniać włosów dwa razy z rzędu. Pierwsze rozjaśnianie włosów powinno odbyć się jak najpóźniej od ostatniej koloryzacji. Po niej należy dbać o regenerację i odżywienie włosów i najlepiej zrobić miesięczną przerwę. Trzeba też pamiętać, że farbowanie od razu po rozjaśnianiu zazwyczaj nie daje pozytywnych efektów, a jedynie osłabia włosy.
Rozjaśnianie włosów w salonie, czyli kiedy lepiej udać się do specjalisty?
Salony fryzjerskie zobowiązują się korzystać z produktów profesjonalnych, które powinny być dobrej jakości. Ich składy powinny chronić włosy przed zniszczeniami spowodowanymi użyciem rozjaśniacza. Do fryzjera powinny się udać przede wszystkim osoby, których włosy nie są w najlepszym stanie:
- są zniszczone;
- są przesuszone;
- wymagają regeneracji;
- są bardzo ciemne.
Specjalista powinien przeprowadzić proces rozjaśniania włosów w sposób, który im nie zaszkodzi. Dzięki temu nie będą się niszczyły i wypadały.
Rozjaśnianie włosów krok po kroku
Przedstawiamy teraz kolejne etapy dekoloryzacji. Jeśli chcesz przeprowadzić ją samodzielnie w domu, musisz się z nimi zapoznać.
Przygotowanie włosów do rozjaśniania
Nie ulega wątpliwości, że rozjaśnianie włosów może bardzo nadwyrężyć ich kondycję, dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie. Podstawową pielęgnacją jest rozjaśnianie – powinno się je zintensyfikować około dwa tygodnie przed planowaną dekoloryzacją. Szczególnie polecane są środki z humektantami w składzie (na przykład z gliceryną). Skuteczne są również produkty zawierające hydrolizowane proteiny – zwłaszcza u pań, których końcówki włosów są przesuszone i rozdwojone. Po zastosowaniu tych specyfików warto nakładać emolientową odżywkę do włosów.
Co robić tuż przed samym zabiegiem rozjaśniania włosów?
Bardzo dobrze sprawdza się lekkie przetłuszczenie włosów. Warstwa sebum chroni nie tylko kosmyki, lecz również skórę głowy. Aby rozprowadzić ją po całej długości, należy bardzo dokładnie wyszczotkować włosy. Przed aplikacją kupionych rozjaśniaczy warto się również upewnić, że nie masz nie uczulenia. Próba alergiczna powinna trwać około 48 godzin. Niewielką ilość specyfiku należy zaaplikować na delikatnej skórze w zgięciu łokcia.
Jak naturalnie rozjaśnić włosy w domu produktami ze sklepu?
Czym rozjaśnić włosy? Produktów do rozjaśniania włosów nie brakuje. Dostępne na rynku środki ingerują w strukturę włosa, ale nie powinny go zbytnio uszkodzić. Zawarte w nich substancje utleniają pigmenty występujące naturalnie we włosach (np. nadtlenek wodoru). Ze względów bezpieczeństwa stężenie nadtlenku wodoru w komercyjnie sprzedawanych produktach nie może przekraczać 6%. To sprawia, że nawet po użyciu zakupionych środków uda ci się uzyskać kolor jaśniejszy o jedynie kilka tonów.
Rozjaśnienie włosów w domu – poznaj naturalne rozjaśniacze do włosów
Istnieje cała gama naturalnych rozjaśniaczy włosów. Naturalne metody są oczywiście najmniej inwazyjne. Jednak najlepiej się sprawdzają na jasnych odcieniach. Na ciemnych włosach efekty mogą być bardzo subtelne albo wręcz niezauważalne. Za najlepsze do rozjaśniania uważa się włosy w kolorze ciemnego blondu lub jasnego brązu. Metody naturalnego rozjaśniania włosów opierają się na dwóch schematach. Albo za pomocą kwasów i światła rozkładane są pigmenty występujące we włosach, albo jasne pigmenty pokrywają włos. Włosy rozjaśniane naturalnymi metodami nigdy nie będą miały jednolitego koloru. Zawsze pojawiają się pasemka i odcienie naturalnego koloru włosów.
Sok z cytryny
Pierwszym z proponowanych przez nas domowych sposobów na rozjaśnianie włosów jest skorzystanie z soku z cytryny. Musisz go:
- wycisnąć z owocu (lub owoców, zależnie od długości włosów);
- rozcieńczyć w proporcji 1:3 z wodą;
- wetrzeć w suche włosy.
Po kilku godzinach włosy wystarczy normalnie umyć. Ten zabieg można powtarzać przez kilka dni. Wystawienie włosów na działanie promieni słonecznych sprawi, że proces rozjaśniania będzie szybszy. Trzeba uważać na skórę pokrytą sokiem z cytryny, ponieważ może się szybciej poparzyć. Ten sposób sprawdza się tylko u osób z jasnymi włosami.
Utlenienie miodem też wpłynie na urodę
Miód sprawdza się jako naturalny rozjaśniacz włosów, ale warto również wiedzieć, że jest wspaniałą odżywką. Zrobiona z niego, wody i soku z cytryny płukanka wspaniale sprawdza się przy włosach przetłuszczających się i normalnych. Rozjaśnianie miodem wynika z jego kwaśnego Ph przy łuskach włosa, które rozkłada pigmenty. Ważny jest również fakt, że miód (tak samo jak woda utleniona albo niektóre wybielacze) zawiera nadtlenek wodoru, który działa rozjaśniająco. Pozostałe składniki miodu pielęgnują włosy i skórę głowy. Trzeba jednak pamiętać, że jedynie naturalny niepasteryzowany miód jest rozświetlaczem. Należy go mieszać z wodą i sokiem cytryny lub oliwą, nałożyć na wilgotne włosy i odrosty i spłukać po trzydziestu minutach.
Ocet, czyli kolejny sposób rozjaśniania włosów
Istnieje również sposób na rozjaśnianie włosów octem winnym. Nieważne, czy jest biały, czy czerwony, należy nim płukać włosy.
- Musisz zagotować wodę i dodać do niej również ocet.
- W międzyczasie umyj włosy, a potem płucz je ostudzonym roztworem z octu i wody.
- Alternatywę dla tego rozwiązania stanowi pryskanie na włosy mieszanką 1:1 octu winnego i soku z cytryny. Ten preparat należy utrzymywać na włosach przez co najmniej 10-15 minut, a następnie spłukiwać ciepłą wodą.
Słoneczne refleksy dzięki słońcu
Domowe rozjaśnianie włosów może odbywać się również poza domem. W przeciwieństwie do skóry, włosy pod wpływem promieni słonecznych jaśnieją. Promienie UV rozkłada zawarta we włosach melanina i robi to w nierównomierny sposób, więc powstają różnorodne jaśniejsze pasma. Należy jedynie pamiętać, że promienie słoneczne niszczą nie tylko pigmenty występujące we włosach, lecz także ogólną strukturę włosów. Dlatego odpowiednie nawilżanie pasm wystawionych na skutki promieniowania jest bardzo ważne.
A może coś z przypraw? Cynamon do rozjaśniania włosów
Kolejnym z naturalnych rozjaśniaczy jest cynamon. Ten składnik działa bardziej długofalowo – rozjaśnianie włosów z jego z pomocą działa od nasady. Cynamon wpływa na zmniejszanie produkcji eumelaniny, czyli ciemnego barwnika zawartego w skórze i włosach. Pamiętaj, że może mieć silne działanie drażniące i doprowadzić nawet do poparzeń, dlatego nie można go wcierać w skórę głowy. Maseczkę na włosy robi się z trzech łyżeczek cynamonu i trzyma na włosach maksymalnie 15 minut. Stosuje się ją nie aż tak często (raz w tygodniu), ale za to przez dłuższy czas – nawet do kilku miesięcy.
Farba rumiankowa – na rozjaśnianie gotowa
Ten sposób na rozjaśnianie włosów również sprawdza się przy włosach naturalnie jasnych. Co ważne, takiej naturalnej farby trzeba często używać (najlepiej po każdym myciu włosów). Działanie rumianku bazuje na występujących w nim barwnikach, które osadzają się jedynie na powierzchni włosa. Aby przygotować farbę rumiankową, należy zalać zielę wrzątkiem, a potem wszystko ostudzić i spłukać włosy. Nie można spłukiwać włosów wodą użyciu takiej mieszanki. Aby uzyskać jaśniejszy kolor włosów, najlepiej pozwolić im naturalnie wyschnąć.
Jak dbać, aby odcień utrzymał się jak najdłużej? Czy farbować rozjaśniane włosy?
Przede wszystkim, należy pamiętać, że naturalne rozjaśnianie włosów z zasady nie jest zbyt intensywne, dlatego warto je wykonywać często. Zabiegi powtarzaj w zależności od wykorzystywanej metody oraz efektu, jaki chcesz osiągnąć. Włosów (nawet tych rozjaśnianych naturalnie) nie powinno się farbować. Włosów farbowanych zaś z zasady nie należy rozjaśniać (mogą wtedy pojawiać się czerwone, żółte lub fioletowe pasemka). Dobra wiadomość jest taka, że naturalne rozjaśniacze pomagają w pielęgnacji włosów. Mogą wspaniale się przysłużyć do odbudowy włosów zniszczonych amoniakiem.
Jak prowadzić pielęgnację włosów po rozjaśnianiu?
Pamiętaj, że rozjaśnianie włosów sprawia, że są słabsze i wrażliwsze. W związku z tym nie należy ich wystawiać na skrajne temperatury. Nie powinno się ich myć zbyt często i najlepiej zrezygnować z szamponów zawierających silikony. Wyjściowo trzeba nakładać na nie proteinowe maski oraz produkty zawierające humektanty i emolienty. Warto codziennie wcierać w te włosy naturalne oleje (na przykład lniany lub arganowy). Podstawą zdrowych włosów jest również zdrowe żywienie i dieta bogata w złożone kwasy tłuszczowe czy kwasy omega, a także żelazo i cynk.
Rozjaśnianie włosów w niektórych sytuacjach lepiej przeprowadzić w salonie, ale często rozsądna będzie samodzielna dekoloryzacja. Naturalne sposoby, które przedstawiliśmy, nie są może szczególnie trwałe, ale nie szkodzą włosom.