Rozstępy na nogach to często występujący defekt skóry, który pojawia się nawet u 70% nastolatków i aż 90% kobiet w ciąży. Przyjmuje postać białych, pręgowanych zmian, które bywają powodem kompleksów. Przyczyny rozstępów na nogach bywają różne, choć zwykle wspomina się o okresie dojrzewania, czy gwałtownej utracie wagi. Przeczytaj najpierw, czym dokładnie są i kiedy mogą pojawić się rozstępy na nogach!
Czym są rozstępy na nogach?
Rozstępy na nogach to wrzecionowate blizny, które powstają na skórze. Te zmiany skórne wyglądają jak poprzeczne pręgi, których kolor zależy od fazy ich rozwoju. Na początku zwykle są czerwone, później delikatnie różowe i obrzęknięte, a następnie stają się perłowobiałe (to tzw. faza zanikowa). Gdy blizna zacznie zanikać, rozstępy mogą być nieco pomarszczone i zapadnięte. Warto tutaj podkreślić, że choć rozstępy na nogach pojawiają się nierzadko, to jednak najczęściej występują na innych obszarach ciała – np. na piersiach, brzuchu, czy ramionach.
Przyczyny rozstępów na nogach
Rozstępy na nogach to dość powszechny defekt skórny. Ciekawe jest jednak to, że niektórzy mimo sporego i szybkiego przyrostu masy ciała lub po ciąży nie zmagają się z tym problemem, zaś inni nie mogą cieszyć się gładką skórą bez blizn. Dlatego warto tutaj podkreślić, że ogromne znaczenie mają predyspozycje genetyczne, co związane jest z obniżoną syntezą włókien kolagenowych i elastynowych, czego skutkiem jest mniejsza elastyczność skóry i większe ryzyko jej uszkodzeń. Nierzadko rozstępy na udach i pośladkach zaczynają się tworzyć na skutek zaburzeń hormonalnych.
Co zwiększa ryzyko tworzenia się rozstępów?
Jeśli nie dbasz o skórę, przez co jest ona sucha, to niestety jesteś bardziej narażony na rozstępy na nogach. Co więcej, równie ważne jest zdrowe odżywianie, ponieważ jeśli zabraknie w twojej diecie witamin, minerałów i nienasyconych kwasów tłuszczowych, to z czasem zaczną pojawiać się brzydkie rozstępy.
Czy można zapobiegać rozstępom na nogach?
Gdy rozstępy na nogach już się pojawią, to możesz mieć problem, aby skutecznie je usunąć. Wiedz jednak, że możesz im zapobiegać. W tym celu:
- postaraj się utrzymywać wagę na podobnym poziomie;
- zadbaj o swoją dietę – nie powinno brakować w niej m.in. produktów białkowych, czy witamin (E, A, PP i B5);
- pij dużo wody;
- wykonuj masaże mające korzystny wpływ na krążenie krwi i przepływ limfy;
- sięgaj po kosmetyki przeciw rozstępom, które ujędrniają i nawilżają skórę.
Jakie są domowe sposoby na rozstępy na udach?
Aby usunąć świeże zmiany, najpierw warto wypróbować domowe sposoby walki z rozstępami. Jednym z nich są ćwiczenia, które poprawiają jędrność i elastyczność skóry. Inne skuteczne metody na rozstępy na nogach znajdziesz poniżej!
Złuszczanie naskórka
Jednym z najskuteczniejszych sposobów jest regularne złuszczanie naskórka. Do tego idealnie nadaje się np. peeling kawowy zrobiony z fusów, oliwy z oliwek oraz sproszkowanego cynamonu. Gdy natomiast nie masz czasu na przygotowywanie takich mieszanek, to sięgnij po gotowe peelingi, które znajdziesz w każdej drogerii.
Odżywianie skóry
Tuż po wykonaniu peelingu niezbędne jest nawilżenie skóry. Najlepiej, abyś do utrzymania skóry w dobrym stanie używał naturalne oleje i tłuszcze roślinne – np. olej arganowy lub jojoba. Jednak równie dobrze mogą sprawdzić się gotowe kosmetyki na rozstępy na nogach – balsamy, kremy lub olejki. Aby usunąć rozstępy na udach i brzuchu, czy też innych częściach ciała, możesz wybrać np. żel aloesowy o rewelacyjnych właściwościach nawilżających.
Sok z cytryny
To tani produkt, który możesz wykorzystać, aby rozjaśnić rozstępy pod kolanami, na udach, czy na innych obszarach ciała. To najlepszy wybór, jeśli zależy ci na tym, aby zmniejszyć widoczność rozstępów. W soku z cytryny znajduje się spora ilość witaminy C i alfa-hydroksykwasów, które nie tylko złuszczają naskórek, ale także pobudzają produkcję kolagenu.
Jak skutecznie pozbyć się rozstępów na udach?
Inną metodą pozbywania się rozstępów są specjalne zabiegi mające na celu wyeliminowanie tego typu zmian. Poniżej znajdziesz wyłącznie takie zabiegi medycyny estetycznej, które są w stanie zapewnić ci zadowalające efekty!
Laserowe usuwanie rozstępów
Największą popularnością cieszy się usuwanie rozstępów laserem frakcyjnym. Ta metoda polega na zrobieniu w skórze mikroskopijnych dziurek, które podczas gojenia pokrywają się nowym naskórkiem, dzięki czemu rozstępy na nogach stają się mniej widoczne. Aby jednak uzyskać satysfakcjonujące rezultaty, potrzebnych jest około 3–5 zabiegów.
Mezoterapia
Innym rozwiązaniem, jeśli chodzi o zabiegi na rozstępy na nogach, jest mezoterapia. To często wykonywany zabieg, który polega na podaniu do powstałych zmian specjalnego środka, którego zadaniem jest pobudzenie skóry do regeneracji. W każdym przypadku stosuje się inne preparaty, ponieważ są one dobierane indywidualnie do potrzeb każdego pacjenta. Istotne jest także to, że mezoterapia jest praktycznie bezbolesna, co wynika z tego, że wykorzystuje się bardzo cienkie igły.
Karboksyterapia
Powinieneś zainteresować się także karboksyterapią. To terapia skóry właściwej, do której wykorzystuje się medyczny dwutlenek węgla, powodujący diametralną poprawę krążenia leczonego obszaru. W ten sposób proces gojenia się zmian przebiega dużo szybciej. Jeśli zależy ci na jak najlepszych efektach, to zdecyduj się na połączenie karboksyterapii z mezoterapią.
Wiesz już, czym są rozstępy na nogach i jak możesz z nimi walczyć. Niestety, jeśli dostrzeżesz już białe rozstępy, to najprawdopodobniej nie da się usunąć ich całkowicie, aczkolwiek możesz sprawić, że staną się mniej widoczne. Pamiętaj, że najlepsze rezultaty leczenia uzyskasz, gdy masz jeszcze czerwone rozstępy – wtedy istnieje szansa, że całkowicie znikną!