Piękne plecy dla wielu osób są ważną sprawą. Niestety, ta część ciała często pokrywa się krostami i wypryskami. Są one traktowane jak dość wstydliwa przypadłość. Czy zasłanianie pleców jest jedynym sposobem na poradzenie sobie z tym problemem? Nie! Sprawdź inne rozwiązania na trądzik na plecach polecane przez kosmetologów i dermatologów.
Pryszcze na plecach – przyczyny powstawania
Czy pryszcze są problemem dotyczącym tylko twarzy? Niestety, nie. Wykwity na plecach, dekolcie lub klatce piersiowej są równie częstym i uciążliwym problemem. Jakie są najczęstsze przyczyny ich powstawania? Sprawdziliśmy.
Jak powstają pryszcze na plecach?
Mechanizm powstawania jest dość prosty. Zaczyna się od zbyt intensywnej pracy gruczołów łojowych, co skutkuje nadprodukcją sebum i powstaniem czopu rogowego.Gdy czop łoju blokuje ujście mieszka włosowego, zaczynają się w nim gromadzić bakterie. Skutkiem tego jest pojawienie się stanu zapalnego, którego objawem są wykwity i grudki.
Jakie czynniki sprzyjają problemom z trądzikiem na plecach?
Pryszcze na plecach to częsty problem młodych ludzi. Okres dojrzewania to burza hormonów, skutkująca m.in. trądzikiem atakującym różne partie ciała. Błędne jest jednak założenie, że osobom po 30. lub 40. roku życia problemy z wypryskami nie utrudniają już życia. Niestety i dla nich wykwity na plecach mogą się okazać zmorą. Stres, zła dieta, kiepsko dobrane kosmetyki i drobne błędy popełniane w trakcie codziennej pielęgnacji – wszystko to może mieć fatalne konsekwencje dla skóry.
Trądzik na plecach u kobiet
Na problemy z wyglądem skóry pleców wpływa wiele czynników. W przypadku kobiet pojawienie się niedoskonałości często ma związek zaburzeniami hormonalnymi, cyklem menstruacyjnym lub przyjmowanymi środkami antykoncepcyjnymi. Czasem winne są również źle dobrane kosmetyki do makijażu albo ich niedokładne zmywanie.
Zmiany trądzikowe na plecach u mężczyzn
Choć to kobiety najczęściej szukają wsparcia w walce z trądzikiem na plecach, mężczyznom dolegliwość ta również może sprawić wiele problemów. W tym przypadku winne są zazwyczaj androgeny, a dokładniej ich nadmiar. W takim przypadku konsultacja z lekarzem i wybór terapii hormonalnej stają się priorytetami.
O czym musisz pamiętać?
Chcesz pozbyć się trądziku na plecach? Przestrzegaj następujących zasad:
- kąp się regularnie, a w trakcie mycia korzystaj ze szczotki do pleców;
- sięgaj po te żele do kąpieli, w których znajdują się substancje o przeciwbakteryjnych właściwościach;
- do kąpieli dodawaj takie zioła jak bratek, rumianek czy szałwia;
- noś koszulki z naturalnych i przewiewnych materiałów.
Z jakich kosmetyków do pielęgnacji warto korzystać?
Jeśli chcesz pozbyć się trądziku na plecach, musisz zadbać o odpowiednią pielęgnację tej części ciała. Z jakich kosmetyków możesz korzystać? Oto kilka preparatów, dzięki którym możesz skuteczniej rozprawiać się z pryszczami.
Na jakie peelingi możesz postawić?
Jeśli chcesz mieć gładką skórę na plecach, możesz wykorzystać moc peelingów. Najlepsze rezultaty osiągniesz w chwili, gdy postawisz na peeling:
- gruboziarnisty – idealny dla skóry tłustej. Dzięki niemu usuniesz nadmiar sebum, pozbędziesz się martwego naskórka i odblokujesz gruczoły łojowe;
- kawitacyjny – używany do profesjonalnego zabiegu polegającego na złuszczaniu martwego naskórka. Taki peeling polecany jest m.in. tym osobom, które chcą się rozprawić z trądzikiem oraz wągrami.
Aby zaskórniki na plecach przestały być problemem, nie możesz się ograniczać do samych peelingów. Bardzo ważne będą takie aspekty jak właściwa codzienna pielęgnacja skóry oraz odpowiednio dobrane kosmetyki.
Jakie kosmetyki do kąpieli warto wybrać?
Jeśli na twoich plecach często pojawiają się pryszcze, skorzystaj z takich dodatków do kąpieli, jak:
- żel antybakteryjny;
- żel pochłaniający sebum.
W walce z trądzikiem wspierać może cię również mydło siarkowe, znane z przeciwzapalnych i przeciwbakteryjnych właściwości. Taki dodatek do kąpieli może sprawić, że wągry na plecach przestaną być tak uciążliwym problemem, zmniejszy się też ilość wydzielanego sebum. Mydło może mieć postać tradycyjnej kostki, choć w drogeriach coraz częściej pojawiają się mydła siarkowe w płynie, ułatwiające oczyszczanie skóry na plecach.
Krosty na plecach kontra zielona glinka
Ropne krostki na plecach możesz pokonać m.in. przy wsparciu zielonej glinki. Ten naturalny kosmetyk oczyszcza skórę i pomaga usunąć nadmiar sebum. Jednocześnie dostarcza też dużej porcji cennych minerałów, takich jak cynk, potas czy krzem. Dzięki zielonej glince możesz skuteczniej bronić się przed namnażaniem bakterii, a tym samym – przed pryszczami.
A co z innymi glinkami? Jeśli na twoich plecach pojawia się trądzik różowaty, możesz wykorzystać glinkę czerwoną. Po żółtą glinkę sięgnij wtedy, gdy twoim głównym problemem jest zapewnienie odpowiedniej pielęgnacji skórze tłustej.
Jakie kremy pomogą ci pokonać trądzik na plecach?
Innym wsparciem w walce z ropnymi krostami na plecach będą kremy, w składzie których znajdują się kwasy AHA i BHA.Na czym polega ich działanie?
Kremy z AHA a trądzik na plecach
Wypryski na plecach możesz pokonać m.in. za pomocą kremów z kwasami AHA. Są one pozyskiwane z mleka, trzciny cukrowej lub z owoców, a w kosmetyce doceniono je za silne właściwości złuszczające. Kwasy takie świetnie sprawdzają się tam, gdzie priorytetem jest usunięcie martwych komórek naskórka.
Wśród tych kwasów AHA, z których możesz skorzystać w walce z trądzikiem pospolitym, największą popularnością cieszą się kwasy:
- glikolowy – silnie działająca substancja, pochodząca z trzciny cukrowej;
- mlekowy – pozyskiwany z mleka składnik polecany osobom o bardziej wrażliwej skórze.
Często w kosmetykach pojawiają się też łagodniejsze kwasy AHA:
- jabłkowy;
- migdałowy;
- cytrynowy.
Co zyskasz dzięki kwasom AHA?
Kwasy AHA mogą pomóc ci w walce z trądzikiem na plecach, gdyż:
- dobrze radzą sobie w pielęgnacji skóry tłustej;
- oczyszczają skórę z martwego naskórka;
- zmniejszają widoczność blizn potrądzikowych;
- wspierają proces regeneracji skóry;
- regulują pracę gruczołów łojowych.
BHA w walce z trądzikiem
Walkę o piękne i gładkie plecy mogą ci też ułatwić te kremy, w których pojawią się kwasy BHA. I one pomagają w złuszczaniu skóry, choć większość osób docenia je przede wszystkim za skuteczność w walce z zaskórnikami.
Jakie kwasy mogą się dla ciebie okazać cennym wsparciem? Możesz wykorzystać:
- kwas salicylowy, ceniony za skuteczność w leczeniu stanów zapalnych;
- naturalną formę BHA, czyli korę wierzby lub brzozy.
Kora wierzby w walce z trądzikiem
Kąpiel z dodatkiem kory wierzby to jeden ze skuteczniejszych sposobów na trądzik na plecach. Ten naturalny sojusznik zdrowej i pięknej skóry wyróżnia się dużą skutecznością w walce z wolnymi rodnikami. Jednocześnie koi skórę.
Kora brzozy i jej kosmetyczne właściwości
Trądzik na plecach pokonać może również kora z brzozy, z mocy której chętnie korzystają zwolennicy naturalnej pielęgnacji. O jej kosmetycznych właściwościach decyduje przede wszystkim betulina, spowalniająca proces starzenia się skóry oraz łagodząca takie dolegliwości dermatologiczne jak łuszczyca czy AZS. Wyciąg z tego składnika pomoże ci oczyścić skórę, a tym samym zminimalizować problemy z pryszczami.
Gdy kosmetyki zawodzą i wypryski na plecach nadal się pojawiają
Jeśli zmiana kosmetyków nie przynosi poprawy, a trądzik na plecach w dalszym ciągu jest twoim problemem, możesz skorzystać z innych środków. Jak możesz leczyć trądzik?
Doceń maść cynkową!
Jednym z najskuteczniejszych leków na trądzik, również ten atakujący skórę pleców, jest maść cynkowa. Głównym składnikiem tego preparatu jest tlenek cynku, który osusza skórę i chroni ją przed stanami zapalnymi. Ściągające właściwości cynku sprawiają, że maść możesz wykorzystać m.in. przy problemach z pryszczami. Wystarczy, że niewielką ilość preparatu naniesiesz na skórę dotkniętą trądzikiem – i gotowe. Regularne korzystanie z takiego wsparcia pozwoli ci pozbyć się problemów skórnych i sprawi, że trądzik na plecach stanie się mniej uciążliwy.
A może retinoidy?
W walce z pryszczami pomocne mogą się okazać pochodne witaminy A, czyli retinoidy. W kosmetyce zajmują one bardzo ważne miejsce, szczególnie w preparatach przeznaczonych do pielęgnacji cery dojrzałej. Retinoidy sprawdzają się nie tylko w walce ze zmarszczkami. Dzięki nim:
- pozbędziesz się martwych komórek naskórka;
- odblokujesz zamknięte mieszki włosowe;
- usprawnisz pracę gruczołów łojowych;
- przyspieszysz proces gojenia się skóry;
- złagodzisz stan zapalny;
- zmniejszysz widoczność przebarwień trądzikowych;
- poprawisz wygląd skóry dojrzałej z tendencją do trądziku.
Kuracja antybiotykami
Trądzik na plecach możesz pokonać również za pomocą antybiotyków. O tym, czy możesz je stosować, powinien zadecydować lekarz dermatolog. Do wyboru masz zarówno antybiotyki doustne, jak i takie, które nakłada się bezpośrednio na skórę. Do tych wykorzystywanych najczęściej w leczeniu trądziku, zaliczają się:
- erytromycyna, będąca jednym z najpopularniejszych antybiotyków w kuracji przeciwtrądzikowej;
- klindamycyna, wykazująca się dużą skutecznością w walce z bakteriami odpowiadającymi za problemy z trądzikiem pospolitym;
- nadtlenek benzoilu, który działa przeciwzapalnie i przeciwłojotokowo.
Uciążliwy trądzik na plecach nie musi cię ograniczać. Jeśli w porę zadbasz o skórę pleców, będziesz mogła bez obaw zakładać swoje ulubione kreacje i cieszyć się pięknym wyglądem. Jeśli, pomimo odpowiednich kosmetyków i rytuałów domowe sposoby są niewystarczające, umów się na wizytę do dermatologa.