Krosty na głowie, zwane popularnie pryszczami to zmiany występujące na skórze głowy. Jeśli występują sporadycznie i pojedynczo, a w dodatku nie towarzyszą im żadne inne objawy typu świąd, wówczas nie powinny wzbudzać niepokoju. Jeżeli jednak wyprysków na skórze głowy pojawia się znaczna ilość może to oznaczać, że są one objawem poważniejszych dolegliwości. Ustalenie jednej konkretnej, odpowiedzialnej za występowanie pryszczy na głowie bywa trudne. Krostki zlokalizowane na skórze głowy mogą bowiem świadczyć zarówno o różnego rodzaju podrażnieniach, jak i chorobach takich jak trądzik, czy też zapalenie mieszków włosowych. Aby właściwie określić przyczynę pojawienia się krostek na owłosionej skórze głowy oraz wdrożyć odpowiednią metodę postępowania, trzeba przyjrzeć się im bliżej, do czego niezbędna jest wizyta u doświadczonego dermatologa.
Krosty na głowie – dlaczego powstają?
Krosty na głowie do dość powszechna dolegliwość, która może mieć różnorodne podłoże. Często nie jest odpowiednio diagnozowana i leczona z powodu wstydu, jaki hamuje osobę borykającą się z nią, przed zasięgnięciem opinii lekarza. To duży błąd. Ponieważ poza wyraźnie odczuwanym dyskomfortem, którego krostki na głowie są powodem, mogą być one również objawem różnorakich chorób skóry głowy, które wymagają właściwego leczenia. Jego brak w zależności od charakteru przyczyny może zaś powodować wypadanie włosów i prowadzić do nieodwracalnej utraty włosów (łysienie) oraz dalszego rozwoju choroby skóry głowy. Krostek na głowie w żadnym więc wypadków nie należy bagatelizować, zwłaszcza jeśli występują licznie i utrzymują się przez dłuższy czas.
Krosty na głowie – przyczyny występowania
Przyczyn odpowiedzialnych za pojawienie się wyprysków na głowie jest kilka. Pierwszą z nich są różnego rodzaj podrażnienia skóry głowy, które mogą być na przykład efektem działania promieni słonecznych (promieni UVA i UVB), suszenia włosów gorącym nawiewem suszarki, stosowania nieodpowiednich preparatów do mycia głowy, jak stosowania preparatów nadmiernie obciążających włosy i skórę głowy, wykorzystywanych do stylizacji fryzury. Swędzące krostki na głowie bardzo często towarzyszą też reakcjom alergicznym zarówno na składniki zawarte w produktach stosowanych do mycia i pielęgnacji włosów, jak i alergiach pokarmowych.
Inną przyczyną powstawania na skórze głowy bolących krost na głowie, może być zapalenie mieszków włosowych. Są to maleńkie rurki, które odprowadzają sebum tworzące naturalną barierę ochronną skóry głowy, produkowane przez gruczoły łojowe. Jeżeli dojdzie do ich zatkania, na przykład w wyniku nagromadzenia się u ich ujścia zanieczyszczeń, nadprodukcji sebum lub też dojdzie do ich zakażenia bakteriami (najczęściej jest to gronkowiec złocisty), wówczas rozwija się stan zapalny, któremu towarzyszą bolące zmiany skórne. Tego rodzaju wykwity mogą powstawać na skutek zakażenia grzybiczego lub wirusowego. Cechą charakterystyczną zmian skórnych będących skutkiem zapalenia mieszków włosowych poza ropną, żółtawą treścią, jest także wyraźne zaczerwienienie skóry głowy wokół nich.
Kolejną przyczyną czerwonych krost na głowie, którym zazwyczaj towarzyszy świąd jest łuszczyca. Łuszczyca jest chorobą przewlekłą skóry, w przebiegu której dochodzi do zbyt szybkiego narastania komórek naskórka, w wyniku czego na jego powierzchni zaczynają się tworzyć zgrubiałe łuski. Łuszczyca skóry występuje na łokciach, kolanach, a także owłosionej skórze głowy. Przebieg łuszczycy może być zróżnicowany od łagodnego, w którym grudki ustępują samoistnie, aż po nasilony, któremu bardzo często towarzyszy tzw. łuszczycowe zapalenie stawów, a dokuczliwe swędzenie skóry bywa mocno nasilone. Leczenie łuszczycy jest długotrwałe i trudne. Najlepsze efekty w redukcji krost i strupów na głowie oraz zmian skórnych zlokalizowanych również w innych obszarach ciała pozwala osiągnąć stosowanie ketokonazalu.
Krosty na głowie mogą występować też w przebiegu grzybicy skóry głowy. Może ona przybierać postać łupieżu pstrego, grzybicy strzygącej i woszczynowej. Grzybicę skóry głowy wywołują bakterie lub grzyby. Do rozwoju choroby najczęściej dochodzi na skutek nieprzestrzegania zasad higieny (np. korzystania ze wspólnych ręczników). Ryzyko zachorowania zwiększa obniżona odporność organizmu, na przykład w konsekwencji długotrwałego przyjmowania antybiotyków lub w konsekwencji zaburzeń funkcjonowania układu immunologicznego.
Do innych przyczyn pryszczy na skórze głowy zalicza się także m.in. łojotokowe zapalenie skóry, trądzik na skórze głowy, niewłaściwą dietę, zaburzenia hormonalne, zaniedbania higieniczne oraz przewlekły stres.
Krosty na skórze głowy – diagnostyka
Nie zawsze obecność pryszczy na głowie wymaga skonsultowania z lekarzem. Jeśli zmiany te występują sporadycznie i nie towarzyszą im żadne inne objawy, nie występuje swędzenie skóry głowy, ani żadne inne symptomy, wówczas należy traktować ich pojawienie się jako stan przejściowy. Z całą jednak pewnością należy skonsultować się z lekarzem, jeśli pojawia się świąd, a swędzących krost jest coraz więcej, czy też świąd pojawia się na całej powierzchni skóry głowy. Samodzielna, prawidłowa diagnoza zmian skórnych na głowie nie jest możliwa, dlatego warto powierzyć ją specjalistom. W przypadku wystąpienia wyprysków na skórze głowy można zasięgnąć opinii lekarza pierwszego kontaktu, który przeprowadzi wstępne rozpoznanie i w razie konieczności skieruje do specjalisty lub też od razu udać się na konsultację do dermatologa.
Jako że za wystąpienie zmian skórnych mogą być odpowiedzialne różne czynniki, w tym również infekcje bakteryjne, w celu uzyskania prawidłowej diagnozy konieczne może być przeprowadzenie dodatkowych badań, mających na celu ustalenie źródła problemu. Pozwoli to na wdrożenie najbardziej adekwatnej do jego istoty metody leczenia. W zależności od rozpoznania, leczenie może obejmować przyjmowanie preparatów doustnych, na przykład hamujących łojotok i ograniczających nadmierne przetłuszczanie skóry głowy, preparatów przeciwgrzybiczych, miejscowe stosowanie maści i kremów, a także mycie włosów przy użyciu specjalnego szamponu o delikatnym działaniu.
Bez względu na sposób leczenia zalecony przez lekarza specjalistę, dużą rolę w powodzeniu całego procesu bez wątpienia przestrzega stosowanie się do zaleceń lekarskich, a także przestrzeganie zasad higieny. Z całą pewnością nie należy drapać wykwitów, ani dotykać ich brudnymi rękami. Najlepiej w ogóle ograniczyć na ten czas dotykanie skóry głowy rękami. Warto też dbać o czystość ręczników i częstą wymianę pościeli. Wszystko to pozwoli ograniczyć ryzyko zakażania pryszczy i dalszego pogłębiania się problemu.
Krosty na głowie są dość powszechnie występującym problemem. Ich obecność nie zawsze zwiastuje poważne choroby. Niekiedy są one skutkiem nadmiernego podrażnienia skóry głowy lub też wynikiem reakcji alergicznej. Jeśli zmian tego typu jest dużo, utrzymują się przez dłuższy czas i towarzyszą im inne objawy, wówczas należy jak najszybciej zasięgnąć opinii lekarza, a następnie wdrożyć zalecaną przez niego metodę leczenia. Może bowiem okazać się, że pryszcze te występują na przykład w konsekwencji trądziku, zapalenia mieszków włosowych, łuszczycy czy też grzybicy. W każdym z tych przypadków, aby zniwelować krosty potrzebne są specjalistyczne działania. Sposób leczenia zmian, uzależniony jest od przyczyny odpowiedzialnej za ich wystąpienie i może dotyczyć leczenia miejscowego lub ogólnoustrojowego.