Niedoskonałości na twarzy to temat niezwykle obszerny. To właśnie z ich powodu wiele osób wykonuje na co dzień mocno kryjący makijaż. Próby radzenia sobie z problemami skórnymi skłaniają często do zakupu różnego rodzaju kosmetyków, których stosowanie nie przynosi pożądanych efektów. W takich sytuacjach świetnym rozwiązaniem okazują się kwasy na twarz. Ich używanie przynosi imponujące efekty w stosunkowo krótkim czasie.
Kwas na twarz – działanie
Kwasy na twarz złuszczają i oczyszczają skórę. To jednak nie wszystko. Do ich zadań należy również:
- działanie antybakteryjne;
- regeneracja;
- ujędrnianie, wygładzenie i uelastycznianie skóry;
- rozjaśnianie przebarwień na skórze;
- redukcja i spłycanie zmarszczek;
- nawilżenie.
Kwasy kosmetyczne na twarz – kto może z nich skorzystać?
Działanie kwasów na twarz jest bardzo wszechstronne. Z tego powodu mogą z nich korzystać osoby zmagające się z różnymi problemami skórnymi, takimi jak:
- cera trądzikowa;
- blizny po trądziku;
- zaskórniki;
- przebarwienia po opalaniu;
- przebarwienia starcze;
- nadmiernie przetłuszczająca się skóra;
- rozszerzone pory.
Kiedy można stosować kwas kosmetyczny na twarz?
Skóra po zabiegu z kwasem kosmetycznym nie może być eksponowana na promienie słoneczne, gdyż grozi to podrażnieniem i powstawaniem przebarwień. Z tego powodu najlepiej stosować kwasy na twarz w czasie jesieni i zimy. Częstotliwość ich stosowania zależy od zaleceń producenta, na które składają się zalecane dawki oraz ilość kosmetyku. Niektóre substancje mogą być stosowane również w trakcie lata. Wówczas jednak musisz pamiętać, aby chronić skórę przed słońcem, używając wysokich filtrów SPF.
Kwasy na twarz – przeciwwskazania
Jak w przypadku każdego zabiegu, tak również w przypadku stosowania kwasów kosmetycznych istnieją przeciwwskazania. Są to:
- ciąża i karmienie piersią;
- alergie skórne;
- otwarte rany na powierzchni skóry poddawanej zabiegowi;
- skóra podrażniona po ekspozycji na słońce;
- opryszczka;
- trądzik różowaty;
- stany zapalne skóry;
- niektóre choroby autoimmunologiczne;
- nowotwory.
W razie wątpliwości co do przeciwwskazań dotyczących stosowania kwasów na twarz zasięgnij opinii kosmetologa lub dermatologa.
Rodzaje kwasów kosmetycznych
Wśród kwasów na twarz, które przenikają w głąb skóry, wyróżnia się substancje z grup:
- AHA (alfa-hydroksykwasy);
- BHA (beta-hydroksykwasy);
- PHA (poli-hydroksykwasy).
Kwasy AHA na twarz
Kwasy z grupy AHA to substancje naturalne, które znaleźć można w produktach spożywczych. Są one dobrze rozpuszczalne w wodzie. Zaliczamy do nich:
- kwas mlekowy – usuwa martwy naskórek, oczyszcza i nawilża skórę;
- kwas cytrynowy – działa antybakteryjnie i przeciwstarzeniowo, złuszcza naskórek, rozjaśnia przebarwienia;
- kwas glikolowy – ma działanie złuszczające, regenerujące i nawilżające; pobudza fibroblasty do zwiększonej syntezy kwasu hialuronowego, elastyny i kolagenu;
- kwas migdałowy – działa nawilżająco i ujędrniająco, rozjaśnia przebarwienia;
- kwas jabłkowy – ma właściwości antybakteryjne, przeciwdziała starzeniu, rozjaśnia skórę i poprawia jej nawilżenie.
Kwasy BHA na twarz
Najczęściej wykorzystywanym kwasem z grupy BHA jest kwas salicylowy. Jest rozpuszczalny jest w tłuszczach roślinnych i alkoholu etylowym. Naturalnym źródłem kwasu salicylowego jest wierzba biała. Istotne znaczenie ma jego stężenie i pH, które powinno wynosić 3-4
Wnika on głęboko w pory skóry, oczyszczając je z sebum i martwego naskórka. Działa złuszczająco i przeciwzapalnie.
Kwasy PHA na twarz
Kwasy z grupy PHA uważa się za najłagodniejsze, dlatego polecane są szczególnie dla skóry wrażliwej. Dobrze rozpuszczają się w wodzie. Do kwasów z tej grupy zaliczamy:
- glukonolakton – działa ujędrniająco i przeciwstarzeniowo, nawilża skórę, rozjaśnia przebarwienia;
- kwas laktobionowy – przeciwdziała starzeniu, stanom zapalnym i działa ujędrniająco.
Jaki kwas na twarz wybrać?
Oczywiście, aby maksymalnie skorzystać z pozytywnego działania kwasów, trzeba dobrać je do rodzaju skóry i pojawiających się na niej niedoskonałości.
Kwasy na trądzik
Leczenie niedoskonałości skóry tą metodą jest bardzo popularne. Najczęściej stosowane kwasy na trądzik to:
- kwas salicylowy;
- kwas migdałowy;
- kwas glikolowy;
- kwas azelainowy;
- kwas laktobionowy.
Jaki kwas dla skóry wrażliwej?
Skóra wrażliwa jest najbardziej podatna na podrażnienia, dlatego jej przypadku szczególnie ważne jest użycie odpowiedniego kwasu. Można więc stosować:
- kwas laktobionowy;
- kwas migdałowy;
- glukonolakton.
Jaki kwas dla skóry tłustej i mieszanej?
Tłusta skóra wymaga dogłębnego oczyszczenia. Odpowiednie dla skóry tłustej i mieszanej kwasy to:
- kwas mlekowy;
- kwas glikolowy;
- kwas salicylowy.
Jaki kwas na przebarwienia skórne?
W przypadku skóry z przebarwieniami zaleca się zastosowanie kwasów rozjaśniających. Mogą to być na przykład:
- kwas glikolowy;
- kwas mlekowy;
- kwas askorbinowy (witamina C).
Jaki kwas dla skóry dojrzałej?
Dla skóry dojrzałej najlepiej sprawdzą się kwasy o działaniu złuszczającym, ujędrniającym, regenerującym i nawilżającym. Bardzo dobrym rozwiązaniem okazują się więc kwasy z grupy AHA, jak na przykład:
- kwas glikolowy;
- kwas migdałowy.
Kwasy na twarz – efekty
Jak widać na powyższych przykładach, działanie kwasów jest bardzo wszechstronne. Każdy może więc znaleźć idealną dla swoich problemów skórnych substancję. W przypadku regularnej pielęgnacji z wykorzystaniem kwasów na twarz lub też po zabiegu w gabinecie można zauważyć efekty takie, jak:
- pozbycie się wykwitów trądziku oraz zamkniętych i otwartych wyprysków;
- ujędrniona i nawilżona skóra;
- spłycone zmarszczki i zanik przebarwień;
- poprawa elastyczności i wzmocnienie skóry;
- zanik blizn;
- zwężenie porów;
- poprawa kolorytu skóry.
Stężenie kwasu kosmetycznego
Siła działania kwasu na twarz zależy między innymi od jego stężenia. Zbyt wysokie będzie powodować silniejsze działanie złuszczające, a zatem ryzyko podrażnienia znacznie wzrośnie. Z tego powodu, kwasy na twarz o wyższych stężeniach powinny być stosowane wyłącznie w profesjonalnym gabinecie kosmetycznym. Ponadto, wykonanie zabiegu w gabinecie pozwala na dobranie substancji zgodnie z typem skóry.
Zabieg kwasami kosmetycznymi na twarz – w gabinecie
Cena zabiegu z kwasami w profesjonalnym gabinecie to od 100 do 300 zł. Jest to zależne od miejscowości, w której mieści się gabinet, rodzaju kwasu oraz typu zabiegu.
Zabieg z kwasami na twarz – jak wygląda?
Zabieg rozpoczyna się od wykonania demakijażu i dokładnego oczyszczenia skóry. W kolejnym kroku zostają zabezpieczone miejsca wrażliwe, takie jak usta i oczy. Po takim przygotowaniu specjalista przystępuje do aplikacji kwasów na twarz. Po kilku minutach na skórę zostanie nałożony preparat dezaktywujący ich działanie, a następnie zostanie ona ponownie oczyszczona. Po zakończeniu zabiegu cerę odżywia się, nakładając specjalną maseczkę.
Pielęgnacja twarzy po zabiegu kwasami
Skóra po zabiegu kwasami jest bardzo wrażliwa, w związku z czym wymaga wyjątkowej ochrony. Należy regularnie nawilżać ją kremem i unikać opalania. Pamiętaj o stosowaniu filtrów chroniących przed promieniowaniem słonecznym (SPF 50). Po wykonaniu zabiegu z kwasami na twarz skóra łuszczy się, jest napięta i wysuszona. Po kilku dniach jej stan się ustabilizuje i możesz zauważyć efekty.
Kwas na twarz w domu
Ze względu na ryzyko podrażnień, do domowej pielęgnacji kwasami należy wybierać produkty z niewielkim stężeniem. Kwasy na twarz w niskich stężeniach zawarte są w wielu kosmetykach, takich jak na przykład toniki, kremy, sera, peelingi chemiczne itp. Ze względu na wrażliwość na słońce, najlepiej taką pielęgnację przeprowadzać wieczorem. Zastosowanie kwasów kosmetycznych o niskich stężeniach na twarz powoduje bardzo delikatne złuszczenie naskórka, jednak nadal jest ono skuteczne. Pamiętaj tylko, aby korzystać z gotowych kosmetyków – nie przygotowuj mieszanek sama, jeśli nie masz odpowiedniej wiedzy.
Kwasy na twarz to bardzo skuteczne rozwiązanie na wiele problemów skórnych. Ze względu na różnorodność tych substancji, są one polecane dla każdego typu cery. Efekty po zabiegu przeprowadzonym w gabinecie widoczne są niezwykle szybko. Warto jednak pamiętać, że w przypadku bardzo zaawansowanych problemów skórnych najlepsze rezultaty przynosi powtórzenie go w kilku seriach.
Najczęściej zadawane pytania
Co daje kwas na twarz?
Regularne stosowanie kwasów na twarz może przynieść widoczne efekty. Są to między innymi: pozbycie się wykwitów trądziku, ujędrnienie i nawilżenie skóry, redukcja zmarszczek i przebarwień na twarzy i redukcja blizn.
Po jakim czasie widać efekty po kwasach?
W zależności od celu zabiegu i rodzaju kwasu efekty mogą być widoczne natychmiast lub dopiero kilka dni po zabiegu (po zejściu opuchlizny).
Ile kosztuje zabieg kwasami na twarz?
Cena zabiegu z kwasami może być różna w zależności od miejscowości, w której mieści się gabinet, rodzaju kwasu oraz typu zabiegu. W profesjonalnym gabinecie koszt takiej usługi waha się w przedziale od 100 do 300 zł.