Sutki to bardzo intymna i wrażliwa część ciała. Odpowiednia troska i regularna kontrola ich stanu jest niezbędna dla wczesnego rozpoznania wszelkich niepokojących objawów.
Czy pryszcze na sutkach świadczą o chorobie, a może są zaledwie niegroźnym defektem estetycznym? Zapoznaj się z naszym tekstem i sprawdź, jak radzić sobie z krostkami w okolicy piersi.
Budowa sutka
Przed wyszczególnieniem poszczególnych rodzajów pryszczy i ich zwalczania, warto wyjaśnić, jak wygląda budowa sutka i brodawki.
Czym są sutki?
Powszechnie „sutek” służy określaniu brodawki sutkowe; w rzeczywistości jednak obejmuje on cały gruczoł mlekowy, składający się z tkanki gruczołowej i tłuszczowej.
U kobiet sutki rozwija się w okresie pokwitania; każda z płci posiada brodawki (wypukłe, z otoczką), znajdujące się u ujścia tzw. gruczołów Montgomery’ego, przyjmujących wygląd niewielkich wypukłości. Pełnią one funkcję tylko u matek, wytwarzając mleko dla noworodka.
Pryszcze na sutkach – rodzaje
Gruczoły mlekowe w ciągu trwania życia ulegają przeróżnym zmianom. Szczególnie widać to u kobiet, których sutki zmieniają się pod wpływem hormonów, np. w trakcie pokwitania, miesiączki, czy ciąży. Niektóre ze zmian mogą nieco niepokoić, szczególnie jeśli na brodawkach sutkowych pojawiają się niewytłumaczalne krosty i pryszcze. Jakie są ich poszczególne rodzaje i o czym świadczą?
Powiększone gruczoły Montgomery’ego
Niegroźną i jednocześnie najczęściej pojawiającą się zmianą w obrębie brodawki, jest powiększenie gruczołów Montgomery’ego. Zmieniają one swój wygląd oraz produkcję wydzieliny podczas ciąży, przygotowując się do karmienia dziecka. Chociaż często kojarzą się z pryszczami, w rzeczywistości stanowioną strukturę anatomiczną, w pełni naturalną i niegroźną.
Plamki Fordyce’a
Małe grudki w białym, czerwonym albo żółtawym kolorze to najczęściej plami Fordyce’a. Są one niegroźne, chociaż dla wielu stanowią dość nieestetyczną zmianę.
Czarne zmiany barwnikowe
Zmiany barwnikowe, które pojawiają się na sutkach, to najczęściej zwykłe pieprzyki, niestanowiące poważnego zagrożenia. Ponadto zdarza się, że ciemne krosty, pojawiające się na brodawkach sutkowych u karmiących matek, to po prostu małe krwiaki, wywołane przez ugryzienia dziecka.
Prosaki
Zdarza się, że ujścia gruczołów łojowych, w wyniku nagromadzenia sebum, zatykają się; mogą się wówczas wytwarzać tzw. prosaki. Przyjmują formę małych, białych pryszczy. Nie są one szkodliwe dla zdrowia.
Rak sutka Pageta
Rak sutka Pageta to rzadki, ale i groźny nowotwór piersi. Objawia się jako nieregularna zmiana na szczycie brodawki sutkowej, wytwarzająca ropę i krew. Nowotworowi towarzyszy ból i świąd.
Jak leczyć pryszcze na sutkach?
W przypadku większości powyższych zmian, leczenie nie jest ani długotrwałe, ani ryzykowne. Zachowanie odpowiedniej higieny ciała oraz samokontrola piersi to bardzo ważne elementy dbania o swoje zdrowie. Należy także pamiętać o niewyciskaniu pryszczy samodzielnie takie działanie wywołuje podrażnienia.
W przypadku, kiedy zauważysz zmianę, która wzbudza twój niepokój, natychmiast udaj się do lekarza, najlepiej dermatologa lub ginekologa. Szybkie działanie jest ważne zwłaszcza w przypadku poważniejszych schorzeń, jak rak sutka; wczesne rozpoznanie choroby zwiększa prawdopodobieństwo całkowitego wyzdrowienia.
Podsumowanie
Regularne badanie piersi i uważna obserwacja wszelkich zmian jest niezbędnym elementem dbania o zdrowie. Chociaż większość zmian pojawiających się na sutkach jest niegroźna, warto mieć się na baczności, aby w razie potrzeby zareagować odpowiednio szybko!