Zaskórniki, pryszcze i stany zapalne potrafią skutecznie obniżyć nastrój i samoocenę – szczególnie jeśli znajdują się w okolicy klatki piersiowej. Jeżeli i ty mierzysz się z problemem pryszczy na dekolcie, zapoznaj się z naszym tekstem. Wyjaśnimy, skąd biorą się krosty w tym rejonie, jak im zapobiegać i je zwalczać!
Pryszcze na dekolcie – przyczyny
Większość specjalistów jest zgodna, że pryszcze w rejonie dekoltu to sprawka trądziku. Chociaż w ok. 80% przypadków dotyka przede wszystkim osób w wieku dojrzewania, z jego powodu cierpią także dorośli. Trądzik dojrzały objawia się krostami, czasami wypełnionymi ropą, zaskórnikami, guzkami zapalnymi, a nawet cystami i torbielami.
W większości przypadków trądzik u dorosłych jest wynikiem:
- Genów – jeżeli twoi rodzice zmagali się z trądzikiem istnieje spora szansa, że nie ominie on także i ciebie;
- Zmian hormonalnych – za przyczynę pryszczy uważa się androgeny lub nieprawidłowe stężenie prolaktyny;
- Nadmiernego, długotrwałego stresu;
- Stanów zapalnych mieszków włosowych;
- Przyjmowania leków;
- Nadmiernej potliwości;
- Problemów ze zrogowaceniami naskórka;
- Bakterii;
- Nieprawidłowej diety – szczególnie duży wpływ mają cukry proste i wysokoprzetworzona żywność.
Jak zwalczyć trądzik na dekolcie?
Wizyta u lekarza
Walka z trądzikiem na dekolcie będzie skuteczna tylko, kiedy poznamy jego dokładną przyczynę. Na początku warto zatem odwiedzić lekarza, który zleci wykonanie badań niezbędnych do ustalenia źródła pryszczy.
W większości przypadków zaleca się, aby pierwsze kroki skierować do endokrynologa, szczeólnie jeżeli prócz krost doświadczasz także innych objawów, wskazujących na problemy z hormonami. Jeżeli okaże się, że za trądzik odpowiedzialne są właśnie one, lekarz najprawdopodobniej przepisze specjalną kurację na ustabilizowanie hormonów.
Wyeliminuj z życia stres
Każdy, kto doświadczył w swoim życiu problemów z trądzikiem dobrze wie, jak duży wpływ na jego pogorszenie się ma stres. Jeżeli twój tryb życia sprawia, że odczuwasz bezustanny niepokój, pryszcze na dekolcie będą goić się znacznie trudniej. Spróbuj zatem dać sobie chwilę na odpoczynek. Dbaj o codzienną dawkę odprężenia, a w razie potrzeby, skonsultuj się z psychologiem i psychiatrą być może w twoim przypadku potrzebne będzie wprowadzenie terapii i leków uspokajających.
Jedz zdrowo
Dieta oparta głównie o słodycze, ostre potrawy i fast foody nieuchronnie prowadzi do pogorszenia się trądziku. Chcąc pozbyć się krost i jednocześnie lepiej zadbać o swoje ogólne zdrowie i samopoczucie, warto włączyć do codziennej diety produkty bogate w błonnik i dużą ilość płynów najlepiej zieloną herbatę, zioła lub zwykłą wodę mineralną.
Pamiętaj o pielęgnacji skóry
Przy trądziku w okolicy dekoltu niezbędne jest zadbanie zarówno o pielęgnację skóry, jak i odpowiedni dobór kosmetyków. Odstaw zatem produkty mocno perfumowane; zamiast tego spróbuj zastosować kremy i żele delikatne, np. przeznaczone dla dzieci i alergików. Warto także włączyć do pielęgnacji delikatny tonik, którym przemywamy skórę na dekolcie. Nie zapominajmy także o regularnych peelingach, które pomagają pozbyć się martwego naskórka, nadmiaru sebum i potu.
Zadbaj o higienę
Odpowiednia higiena jest niezwykle ważna w przypadku pryszczy na dekolcie. Chodzi nie tylko o regularne prysznice i oczyszczanie skóry peelingami. Wiele osób zapomina, ile bakterii gromadzi się na ręcznikach, pościeli czy gąbkach do mycia ciała. Pamiętaj zatem o ich regularnej wymianie!
Noś przewiewne stroje
Opięte ubrania, wykonane ze sztucznych, nieprzewiewnych materiałów zdecydowanie nie sprzyjają naszej skórze. Postaraj się zaopatrzyć w stroje z takich tkanin jak bawełna czy len. Zminimalizuje to podrażnienia i pozwoli pryszczom zagoić się znacznie szybciej.
Stosuj ochronę przeciwsłoneczną
Przekonanie, że słońce wysuszy pryszcze na dobre można włożyć między bajki Jeżeli zatem jesteś zwolenniczką mocno wyciętych bluzek, szczególnie w sezonie letnim pamiętaj o stosowaniu kremów SPF.
Podsumowanie
W większości przypadków pryszcze na dekolcie są wynikiem zmian hormonalnych, których leczeniem powinien zająć się lekarz. Nie zaszkodzi jednak, aby przyjrzeć się swojemu trybowi życia i przekonać się, czy i inne czynniki nie mają wpływu na tworzenie się trądziku. Pamiętaj, że chociaż krosty na dekolcie są uporczywym i mało estetycznym problemem, najczęściej wskazują one na głębsze problemy w twoim organizmie. Postaraj się zatem zadbać o swoje zdrowie, a po jakimś czasie z pewnością zobaczyć efekty – w swoim wyglądzie i samopoczuciu!