Pryszcze mogą być zarówno nieprzyjemnym dla oka defektem kosmetycznym, jak i objawem poważniejszego problemu. Nie inaczej jest w przypadku pryszczy na nogach. Na szczęście na każdy problem znajdzie się rozwiązanie! Zapoznaj się z naszym tekstem i sprawdź, w jakich okolicznościach pojawiają się pryszcze na nogach i jak wygląda ich leczenie.
Przyczyny powstawania krost na nogach
Reakcja alergiczna
Najczęstszą przyczyną, dla której pryszcze pojawiają się na nogach, jest reakcja alergiczna. Może być to:
- Alergia kontaktowa – pryszcze pojawiają zwykle się w wyniku kontaktu z kosmetykami, drażniącym materiałem albo środkami piorącymi.
- Alergia pokarmowa – może dotyczyć zarówno spożywanych pokarmów, jak i przyjmowanych leków.
Zmiany skórne wywołane reakcją uczuleniową przyjmują zwykle formę grudek, bąbli, krostek albo pokrzywki. Czasami towarzyszy im także ból brzucha, wymioty, biegunka, a niekiedy także ból stawów.
Zapalenie mieszków włosowych
Kolejną bardzo częstą przyczyną pryszczy na udach jest zapalenie mieszków włosowych. Bardzo często dochodzi do niego w przypadku osób, które golą nogi. Wysypka przyjmuje wówczas postać krost wypełnionych ropą, zaczerwienionych dookoła. Za zapalenie mieszków włosowych odpowiedzialne jest przeważnie zakażenie bakteryjne.
Choroba
Niestety, pryszcze na nogach to także objaw choroby. Do tych, których jednym z objawów jest pojawienie się wysypki, zaliczamy:
- Ospę wietrzną objawy to małe swędzące krostki, występujące na całym ciele (w tym nogach) oraz gorączka i złe samopoczucie;
- Odrę w przypadku tej choroby daje się zaobserwować wypryski na całym ciele, obejmujące także kończyny. Zanim jednak się one objawią, występuje gorączka, kaszel, katar i zapalenie spojówek;
- Świerzb jest to pasożytnicza choroba zakaźna, która może zaatakować niemal każdy obszar ciała. Świąd jest wyjątkowo uciążliwy, a drapanie pryszczy sprawia, że choroba roznosi się na resztę skóry;
- Grzybicę choroba przenosi się przez bezpośredni kontakt z zakażoną osobą, a także produkty, których używała (np. gąbka do mycia ciała, ręcznik itp.);
- Łuszczycę choroba autoimmunologiczna. W jej wyniku na ciele pojawiają się łuszczące plamy, którym nierzadko towarzyszy stan zapalny.
Jak pozbyć się pryszczy na nogach?
Domowe sposoby na pryszcze
Pryszcze na udach, które nie zostały wywołane przez czynniki chorobowe, daje się wyleczyć domowymi sposobami.
W przypadku alergii oczywistym rozwiązaniem jest wyeliminowanie czynnika, który wywołał reakcję. Sposobem na ustalenie, co powoduje pryszcze, jest dieta eliminacyjna (alergia pokarmowa) i zakup nowych produktów kosmetycznych (alergia kontaktowa). Na załagodzenie powstałych krost dobrze sprawdzają się aloes oraz maści z hydrokortyzonem.
Istnieje kilka sposobów na uniknięcie powstawania pryszczy wywołanych zapaleniem mieszków włosowych. Przede wszystkim należy zachować odpowiednią higienę: unikaj gąbek do mycia ciała albo często wymieniaj je na nowe. Jeżeli golisz nogi maszynką, również pamiętaj o systematycznej zmianie na nową – stare, tępe maszynki to prawdziwe siedlisko bakterii! Ponadto staraj się wykonywać peelingi i nawilżać skórę nóg.
Jeżeli pryszcze mimo wszystko się pojawiły, możesz zastosować na nie dostępne bez recepty płyny i spreje odkażające.
Leczenie pryszczy na nogach
Jeżeli prócz pryszczy na udach, łydkach czy stopach dokuczają nam gorączka, świąd i inne niepokojące objawy, a sposoby zastosowane w domu nie działają, konieczna może być wizyta u lekarza. W zależności od przyczyny specjalista zaleci nam leczenie miejscowe albo farmakologiczne.
Takie schorzenia jak zapalenie mieszków włosowych, którym towarzyszy stan zapalny, wymagają antybiotyków. W przypadku świerzbu czy grzybicy zaleca się z kolei różnego rodzaju maści. Choroby autoimmunologiczne, jak łuszczyca, są nieco bardziej skomplikowane; wymagają stosowania zarówno środków miejscowych (np. retinoidy), jak i fototerapii, a czasami nawet tzw. leków biologicznych. Ospa czy odra o łagodnym przebiegu wymagają natomiast środków przeciwgorączkowych oraz maści, które zapobiegną świądowi.
Warto pamiętać, że nie wolno lekceważyć niepokojących sygnałów.
Podsumowanie
Warto pamiętać, aby nie lekceważyć niepokojących sygnałów ze strony naszego organizmu. Pryszcze na nogach mogą oczywiście zwiastować niegroźne dla zdrowia reakcje alergiczne albo podrażnienia wywołane depilacją. Jednakże w niektórych przypadkach mają one swoje podłoże w schorzeniach, które może wyleczyć tylko specjalista.