Rumień na twarzy to jedna z powszechniej spotykanych chorób skóry. Objawia się zwykle miejscowym zaczerwienieniem skóry. Rumień czasem też obejmuje szerszy obszar niż samą twarz. Może rozchodzić się nawet na szyję i dekolt, wszędzie tam, gdzie występują pękające lub rozszerzane naczynka. Możesz maskować swoje zaczerwienienie twarzy różnymi kosmetykami, nie zawsze jednak przynosi to pożądane efekty. Znacznie skuteczniejsza w tym celu okaże się terapia lekami i specjalistycznymi zabiegami.
Czym jest rumień na twarzy i jak go rozpoznać?
Zaczerwienione policzki nie zawsze oznaczają chorobę. Przypatrz się uważniej swojej twarzy, zanim sam postawisz sobie diagnozę. Rumień na twarzy wygląda dość charakterystycznie. Odznacza się przede wszystkim czerwonym kolorem, ale też łuszczeniem i swędzeniem skóry. Możesz zauważyć także wyraźnie popękane naczynka i specyficzne uczucie gorąca na twarzy.
Rumieniec na twarzy może przybierać różne kształty. Czasem ma formę obrączek lub kół, innym razem może być bardzo nieregularny. Częstą odmianą jest też motylkowe zaczerwienienie na twarzy. W takim przypadku zmiany skórne obejmują dość spory obszar – całe policzki i nos. Być może cierpisz na tzw. postać wędrującą – plamy mogą przemieszczać się z twarzy na dekolt.
Rumień rozpoznasz po tym, że zmiany chorobowe mocno kontrastują ze zdrową skórą. Co więcej, towarzyszą im nieprzyjemne uczucia i ciężko jest je zakryć. Rumień na twarzy często mylony jest z trądzikiem różowatym. Nie jest to jednak to samo. Trądzikowi towarzyszą krostki, grudki lub inne wypukłości. Czasem przed wypryskami pojawia się na twarzy lekkie zaczerwienienie. Jednak szybko przemienia się ono w krostki lub pajączki.
O czym świadczą zaczerwienione policzki?
Silne, widoczne zaczerwienienie na twarzy może być spowodowane zmianami chorobowymi zachodzącymi w twoim ciele. Czasem jest to rumień na twarzy, ale może to też być związane z toczniem rumieniowatym lub boreliozą. Każda z tych dwóch ostatnich dolegliwości może być niebezpieczna dla twojego zdrowia, a nawet życia. W związku z tym, jeśli zauważysz u siebie przewlekłe zaczerwienienie twarzy, koniecznie udaj się do swojego lekarza rodzinnego lub specjalisty dermatologa.
Przyczyny powstawania rumienia na policzkach
Rumień na twarzy powstaje, gdy do naczyń krwionośnych twarzy dociera większa ilość krwi niż normalnie. Cienkie naczynka znajdują się w tym miejscu tuż pod skórą, przez co ich zmiany są bardziej widoczne niż gdziekolwiek indziej na ciele. Czasem dzieje się to po prostu na skutek wysokiej temperatury, wysiłku fizycznego lub spożycia ostrych potraw. Jednak w tych przypadkach rumień szybko, samoistnie znika.
Rumień na twarzy u dziecka lub u dorosłego nie powinien cię zaniepokoić, jeśli jego przyczynę można sprowadzić do:
- gwałtownej zmiany temperatury powietrza,
- stresu lub nagłego przypływu innych silnych emocji,
- spożycia ostrego, kwaśnego lub bardzo gorącego jedzenia lub napoju,
- spożycia dawki alkoholu,
- alergii,
- mocnej kawy, herbaty i czekolady,
- długiej ekspozycji na promienie słoneczne,
- stosowanie niektórych leków, szczególnie antybiotyków.
Czego objawem może być występowanie rumienia?
Jeśli jednak przyczyny nie da się sprowadzić do powyższych czynników, mogą być to zmiany chorobowe. Być może twój rumień na policzkach stale się utrzymuje, ale nasila się po powyższych przyczynach? To także zwykle świadczy o chorobie. Stany zapalne skóry i rumień chorobowy najczęściej powstają na skutek:
- nadciśnienia,
- uwarunkowania genetycznego,
- złego odżywiania (szczególnie braku witamin),
- zaburzeń hormonalnych (w tym także choroby takie jak cukrzyca lub zaburzenia krążenia),
- trądzika różowatego (nie wyklucza on rumienia, a wręcz może go powodować),
- łojotokowego zapalenia skóry,
- atopowego zapalenia skóry.
W przypadku zauważenia jakichkolwiek niepokojących objawów warto udać się jak najszybciej na diagnozę do lekarza. Wczesne rozpoczęcie leczenia daje większą gwarancję powrotu do zdrowia.
Leczenie rumienia
Najbardziej podatna na widoczny rumień jest cera jasna, delikatna i naczynkowa. Jeśli zauważyłeś u siebie skłonności do zarumieniania twarzy, musisz szczególnie o siebie zadbać. Czasem powtarzające się stany zapalne mogą ostatecznie doprowadzić do choroby skóry. Koniecznie unikaj gorących kąpieli, częstego przebywania na słońcu, nagłych zmian temperatury, alkoholu oraz gorących i ostrych potraw.
Z pewnością warto, żebyś używał też specjalnych kosmetyków i suplementów na swoje czerwone, piekące policzki. Poniższe substancje do stosowania wewnętrznego i zewnętrznego z pewnością pomogą ci ukoić twoją skórę:
- witamina B3 – zmniejsza podrażnienia skórne i zwalcza infekcje;
- zielona herbata – obniża napięcie i pomaga walczyć ze stresem, ma także działanie łagodzące;
- witamina C – zawarta w niej rutyna pomaga uszczelnić naczynia krwionośne;
- aloes, rumianek, czerwona koniczyna – wykazują właściwości zmniejszania czerwoności, wyrównywania kolorytu skóry oraz łagodzenia podrażnień;
- lipaza – jest to hormon, który pomaga regulować pracę układu trawiennego, dlatego świetnie sprawdzi się dla ciebie, jeśli twój rumień powiązany jest z dolegliwościami żołądkowymi;
- lukrecja – zabezpiecza twoją skórę od zewnątrz i korzystnie wpływa na poprawę kolorytu twojej skóry.
Odpowiednia pielęgnacja twarzy
Warto też stosować odpowiednią pielęgnację. Jeśli cierpisz na rumień na twarzy, higiena cery naczyniowej jest w twoim przypadku szczególnie istotna. Używaj tylko łagodnych preparatów myjących i peelingów enzymatycznych, które nie podrażniają twojej skóry. Stosuj silne filtry przeciwsłoneczne i delikatne maski łagodzące. Uważaj na ewentualne alergeny w kosmetykach i drażniące, chemiczne substancje. Postaraj się nie pocierać twarzy przy jej osuszaniu.
Zabiegi na zaczerwienienie twarzy
Pamiętaj, że leczenie rumienia na twarzy powinno być dostosowane do twoich indywidualnych potrzeb i konkretnej przyczyny schorzenia. Jeśli zaobserwowałeś rumień na twarzy u dziecka lub u samego siebie, udaj się na konsultację do dermatologa. Czasem wystarczą kremy i odpowiednia pielęgnacja. Czasem jednak będziesz potrzebować specjalistycznych zabiegów kosmetycznych lub kompleksowego leczenia.
W przypadkach zaawansowanego rumienia najczęstszym sposobem postępowania jest laseroterapia. Do takiego zabiegu potrzebne jest specjalne urządzenie. Jego głowica emituje wiązkę światła – jej energia zostaje pochłonięta przez twoją skórę. W efekcie poszerzone naczynka na twojej twarzy zamykają się, a zaczerwienienie znika. Laserowy zabieg na rumieniec na twarzy jest całkowicie bezpieczny i przeważnie bezbolesny.
Twój lekarz może też zalecić ci inne metody leczenia. Popularne zabiegi lecznicze na zaczerwienione policzki i nos to także:
- krioterapia – szybkie i intensywne schłodzenie zmienionych chorobowo tkanek;
- ultradźwięki – terapia falami dźwiękowymi;
- jonoforeza – można w ten sposób skutecznie uszczelnić naczynia krwionośne. Zabieg polega na wprowadzeniu do skóry lekarstwa przy użyciu przepływu prądu stałego;
- naświetlanie IPL, czyli intensywnie pulsującym światłem – nie jest to laser, choć jego działanie jest nieco podobne. Metoda IPL dociera nawet do głębokich warstw skóry, gdzie zamyka naczynia krwionośne i usuwa efekt rumienia;
- naświetlanie VPL – można stosować ten zabieg jako uzupełnienie terapii IPL.
Rumień na twarzy może przysparzać ci wielu problemów i kompleksów. Codzienna pielęgnacja skóry z przewlekłym stanem zapalnym jest dość problematyczna. Nie możesz niestety pozwolić sobie na pełną dowolność przy wyborze produktów kosmetycznych. Musisz zachować ostrożność, pielęgnując cerę rumieniową. Zaczerwienienie na twarzy to nie tylko problem natury estetycznej. Stale swędzące lub piekące policzki są też niezwykle uciążliwe. Dlatego też możesz zdecydować się na zabieg laserem lub inną metodą, która pozwala na trwałe pozbycie się tej dolegliwości.