Trądzik zaskórnikowy może pojawiać się w każdym wieku, także u osób dorosłych. To popularna odmiana trądziku pospolitego, często zwanego trądzikiem młodzieńczym, ze względu na występowanie w okresie dojrzewania. Objawia się na dwa sposoby: w postaci czarnych kropek – zaskórniki otwarte, in. wągry i białych lub kremowych podskórnych grudek – zaskórniki zamknięte. Przyczyny powstawania trądziku zaskórnikowego są złożone. Zdarza się, że za jego pojawienie się odpowiada kilka czynników. Leczenie wymaga skorzystania z pomocy dermatologa oraz wdrożenia odpowiedniej cery trądzikowej pielęgnacji. W zniwelowaniu zmian trądzikowych istotne znacznie odgrywa również dieta.
Czym charakteryzuje się trądzik zaskórnikowy?
Cechą charakterystyczną trądziku zaskórnikowego, jak sama jego nazwa wskazuje są zaskórniki. Mogą one przybierać dwie formy: otwartą i zamkniętą. Zaskórniki otwarte są widoczne na skórze w postaci czarnych kropek. Przeważnie są zlokalizowane na nosie i brodzie. Rzadko kiedy w ich obszarze tworzy się stan zapalny. Zaskórniki otwarte są łatwiejsze do zniwelowania w odróżnieniu do zaskórników zamkniętych. Te ostatnie przypominają podskórne grudki. Często towarzyszy im stan zapalny, Jego rozwojowi w sprzyja temu częste dotykanie twarzy oraz wygniatanie zaskórników.
Trądzik zaskórnikowy – skąd się biorą zaskórniki?
Zaskórniki powstają na skutek zatkania ujścia gruczołów łojowych przez martwe komórki naskórka oraz zalegający na powierzchni skóry nadmiar sebum. Niekiedy ujścia gruczołów łojowych zlokalizowanych obok mieszków włosowych, zatykane są przez wrastające włoski. Zablokowanie gruczołów łojowych sprawia, że produkowany przez nie łój nie może wydostać się na powierzchnię, co skutkuje zatkaniem kanału łojowego. W konsekwencji na skórze lub tuż pod nią zaczynają tworzyć się widoczne zmiany chorobowe w postaci zaskórników.
Przyczyny trądziku zaskórnikowego
Trądzik zaskórnikowy jako jedna z odmian trądziku młodzieńczego może wystąpić w konsekwencji działania kilku czynników. Wśród nich kluczową rolę odgrywają:
- uwarunkowania genetyczne;
- błędy pielęgnacyjne;
- zaburzenia gospodarki hormonalnej przyczyniające się do nadmiernej produkcji łoju;
- stosowanie używek oraz niewłaściwa dieta.
Wśród licznych przyczyn występowania trądziku zaskórnikowego wymienia się między innymi błędy w pielęgnacji. Co to oznacza?
Powstawaniu zmian skórnych sprzyja namnażanie się bakterii w zalegającym na powierzchni skóry łoju. Dlatego bardzo ważne w ich zwalczaniu jest oczyszczanie cery, które pozwala usunąć wszelkie zanieczyszczenia. Należy jednak robić to w sposób właściwy, wykorzystując do tego celu specjalne produkty, dedykowane potrzebom cery tłustej i trądzikowej. Stosowanie kosmetyków nadmiernie wysuszających potęguje bowiem powstawanie zaskórników. Dzieje się tak dlatego, iż nadmiernie wysuszona skóra, zaczyna bronić się przed utratą naturalnego płaszcza lipidowego, co prowadzi do wzmożonej pracy gruczołów łojowych.
Jak wyleczyć trądzik zaskórnikowy?
Warto pamiętać, że do powstawania zaskórników bardzo często przyczynia się kilka czynników jednocześnie. Dlatego leczenie trądziku zaskórnikowego wymaga kompleksowego działania. Pierwszym krokiem w drodze po zdrową cerę powinna być wizyta u dermatologa. Konsultacja z lekarzem pomoże ustalić przyczynę odpowiedzialną za pojawienie się zmian skórnych oraz pozwoli zastosować adekwatne do niej metody leczenia. Może się okazać, że konieczna będzie wizyta u ednokrynologa i wykonanie badań hormonalnych.
Choć trądzik zaskórnikowy jest jedną z łagodniejszych odmian trądziku pospolitego, wymaga zastosowania odpowiedniej farmakoterapii, zwłaszcza w przypadku zaostrzenia objawów. Odpowiednie leki są niezbędne do tego by je złagodzić a następnie całkowicie wyeliminować. Najczęściej u pacjentów stosuje się preparaty w postaci kremów i żeli miejscowo, bezpośrednio na skórę objętą zmianami chromowymi. Długość procesu leczenia jest kwestią indywidualną. W dużej mierze uzależniona jest od stopnia nasilenia objawów, a także systematyczności w stosowaniu metod wspomagających.
Pielęgnacja cery trądzikowej
Wśród metod wspierających walkę z trądzikiem zaskórnikowym, kluczową rolę odgrywa właściwa pielęgnacja skóry. Jej podstawę powinny stanowić odpowiednie produkty, dopasowane do szczególnych potrzeb skóry trądzikowej. Właściwie dobrane kosmetyki do codziennej pielęgnacji cery oraz ich regularne stosowanie zdecydowanie zwiększają szansę na pozbycie się wągrów i zaskórników. Ważne jest regularne, wieloetapowe oczyszczanie skóry twarzy. Wybierane do tego celu preparaty myjące (żele, płyny, pianki) powinny w sposób delikatny, ale skuteczny usuwać z powierzchni skóry nadmiar sebum oraz inne nagromadzone zanieczyszczenia, odblokowując pory. Produkty te poza składnikami myjącymi powinny zawierać substancje regulujące pracę gruczołów odpowiedzialnych za produkcję łoju.
Codzienne oczyszczanie warto przynajmniej 1 – 2 w tygodniu uzupełnić peelingiem. Produkt ten zawiera składniki złuszczające, dzięki którym głęboko oczyszcza skórę twarzy, usuwając z jej powierzchni obumarłe komórki naskórka, odblokowując w ten sposób pory. W efekcie zmniejsza ryzyko powstawania zmian skórnych. Wybierając peeling warto kierować się składem produktu. Choć jest on przeznaczony do głębokiego oczyszczania skóry, nie powinien zawierać silnie złuszczających i wysuszających skórę składników. Ich zawartość może przyczyniać się do powstawania podrażnień i nadmiernie przesuszać cerę, w rezultacie zmuszając gruczoły łojowe do wytężonej pracy, czego skutkiem jest łojotok.
Ważnym etapem codziennej pielęgnacji cery trądzikowej jest jej nawilżanie. Mylne jest bowiem przekonanie, że skoro wykazuje ona znamiona cery tłustej nie wymaga nawilżenia. Jest zupełnie odwrotnie. Jego brak skutkuje przesuszeniami, w odpowiedzi na które skóra zaczyna się jeszcze bardziej błyszczeć, a zaskórników pojawia się więcej. Dlatego wybierając kremy przeznaczone do codziennej pielęgnacji, warto zadbać o to, by poza matowieniem skóry twarzy oraz normalizowaniem pracy gruczołów łojowych, zapewniały skórze optymalny poziom nawilżenia. Ich działanie warto uzupełniać, stosując 2 – 3 razy w tygodniu maskę dedykowaną potrzebom cery trądzikowej.
W pielęgnacji skóry dotkniętej trądzikiem zaskórnikowym nie można pomijać znaczenia ochrony przeciwsłonecznej. Szkodliwe działanie promieni UV dotyczy bowiem nie tylko ryzyka wystąpienia przebarwień, czy też przedwczesnego starzenia się, ale również nasilenia objawów trądziku. Dlatego do codziennej pielęgnacji należy włączyć kremy zapewniające wysoki poziom ochrony przeciwsłonecznej (30 – 50 SPF). W trosce o swoje bezpieczeństwo (promieniowanie słoneczne przyczynia się do rozwoju groźnych chorób skóry, w tym chorób nowotworowych) oraz zdrowo wyglądającą cerę, ochronę przeciwsłoneczną należy stosować przez cały rok, nie tylko w okresie letnim.
Trądzik zaskórnikowy, choć nie jest tak trudny do wyleczenia, jak chociażby trądzik hormonalny, wymaga jednak wielotorowego działania. Aby pozbyć się nieestetycznych zaskóników i przywrócić skórze zdrowy wygląd warto skorzystać z pomocy lekarza (dermatologa, endokrynologa) lub kosmteologa. Poza lekami w zwalczaniu oznak trądziku bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja cery oraz zdrowa dieta. Unikanie używek i ograniczenie spożywania produktów przyczyniających się do nasilenia objawów trądziku (m.in.: słodycze, słone przekąski, ostre przyprawy) wspomaga proces leczenia choroby. Zastosowanie tych metod i ustalenie głównej przyczyny odpowiedzialnej za pojawienie się zmian trądzikowych, zwiększa szansę na przywrócenie skórze zdrowego wyglądu.